Jak złożyć dobrą rakietkę do tenisa stołowego
Jak złożyć dobry zestaw rakietki do tenisa stołowego – aby można nim było grać znacznie lepiej, a sama rakietka wspierała styl gracza.
Na początku zawsze należy określić jakim stylem się gra. Jest wiele rodzajów stylów gry – atakujący (ofensywny) poprzez wszechstronny (allroundowy) z licznymi odmianami do obronnego (defensywnego) także z licznymi odmianami.
Rodzajów sprzętów do tenisa stołowego jest gigantyczna ilość, od różnych desek rakietki poprzez multum rodzajów okładzin i ich przeznaczenia.
Najważniejsze aby określić styl gry (technikę) – czy nabywać sprzęt nakierowany na atak czyli szybkość i rotację, defensywę czyli rotację lub brak rotacji i małą prędkość ale wielką kontrolę a może wszystkie te czynniki mają być umiarkowane do gry wszechstronnej.
Dodatkowo rakietka ma dwie strony – można na nich różnicować przeznaczenie okładzin, aby gra stała się jeszcze bardziej nieprzewidywalna dla przeciwnika.
Dla ofensywnych graczy warto wybierać okładziny z grubszym podkładem, aby były szybkie oraz mocno rotacyjne – co pomaga w wykonaniu łuku piłki. Podkład może być bardzo twardy dla szybkiej gry lub miękki dla większego czucia.
Warto wybierać deski szybsze – najpopularniejsze rozwiązanie to deska średnio szybka typu OFF – do OFF wraz z OFF + z szybkimi okładzinami. Jednakże albo okładziny są z reguły maksymalnie szybkie albo deska a rzadziej te dwa komponenty naraz.
Dla graczy wszechstronnych – czyli tych jacy grają teoretycznie najlepiej technicznie i czują się stosunkowo dobrze w każdym typie zagrań, warto pomyśleć o zestawie z dobrym czuciem ale nadal szybkim.
Tutaj także można wybrać krótkie oraz szybkie i rotacyjne czopy w zamian za jedną lub dwie okładziny gładkie, jeśli nie ma się do końca opanowanych ruchów do zagrań to czop jest dobrym rozwiązaniem jaki niweluje dużo błędów gracza. Deski to z reguły All+ do OFF.
Dla graczy defensywnych z reguły poleca się deski z bardzo dużym czuciem (kontrolą) oraz zestawy okładzin umiarkowane względem szybkości ale często rotacyjne. Mogą to być także średnie lub długie czopy o różnych efektach kinetycznych na piłkę.
Także dość mało popularne ale nadal stosowane okładziny anty-topspinowe. Tutaj także stosuje się mniejsze grubości podkładów oraz często ich dużą miękkość dla zwiększenia czucia piłki.
Każdy zawodnik w tenisie stołowym powinien zdawać sobie sprawę, że dobór sprzętu nie jest dokonywany od ręki. Często są to lata prób i testów różnych typów desek oraz okładzin, aby dobrać takie, jakie będą najlepiej dopełniały grę zawodnika.
Zdecydowanie najlepiej na samym początku przygody z tenisem stołowym wybrać lepszą rakietkę z zestawów gotowych, na jakiej można opanować podstawy gry. Następnie gdy już zaczyna się kontrolować piłkę należy dobrać sprzęt już składany.
Na początku do określenia stylu gry nie potrzeba specjalnego zestawu – ważne aby się sprawdzić, czy się więcej atakuje, broni czy gra w każdym typie zagrań.
Przy pierwszych sprzętach składanych warto kupować te jakie są tanie – nie ma co się rzucać od razu na drogie zestawy, jakie mogą się okazać źle dopasowane.
Bardzo dobrym pomysłem będzie pożyczanie rakietek na treningach od innych zawodników i sprawdzanie jak się nimi gra – zawsze to zaoszczędzi dużo gotówki na kupno do testów. Pamiętajmy dbać o cudzy sprzęt jak o świętość, a nie uszkodzić go podczas prób.
Na początku testowania sprzętów także warto wybierać oferty z używanymi okładzinami, jeśli są w widocznym stanie dobrym, to będzie kilkukrotnie taniej niż kupno nowych.
W zasadzie te informacje powinny pomóc przy wyborze sprzętu dla siebie, ważne aby na początku nie szastać gotówką gdyż z reguły czeka nas bardzo wiele testów – zanim znajdziemy najbardziej pasący nam zestaw do gry. Zapraszamy do kolejnych artykułów w serwisie.