Złe nawyki w tenisie stołowym
Tenis stołowy tak jak każdy inny sport wymaga wyćwiczenia pewnych fragmentów gry. Niestety niektóre zachowania i wykonania zagrań mogą być wykonywane źle.
Wraz z częstotliwością powtarzania błędu powstaje coś takiego jak „zły nawyk” – czyli odruchowe wykonanie czegoś w sposób nieprawidłowy.
Jest to dość duża problematyka bo za jej sprawą staje się znacznie mniej skutecznym zawodnikiem i traci się wiele punktów podczas gry.
Złe nawyki w tenisie stołowym są niestety bardzo łatwe do wyrobienia ale znacznie trudniejsze do poprawienia i ich całkowitego usunięcia z techniki gry.
Najczęściej powstają one na skutek braku analizy tego co się wykonało i jak zagrało w danej rozgrywce.
Utrwalanie podobnego schematu zachowań, który tak naprawdę był błędny staje się regułą i z czasem odruchem automatycznym. Wtedy już można mówić że zły nawyk jest zakorzeniony.
Aby się pozbyć tego problemu na początku trzeba odszukać problemów a dokładnie tego co wykonuje się źle. Następnie po odszukaniu tego elementu należy rozważyć jak powinna być dana rzecz wykonana w sposób prawidłowy.
Kolejnym krokiem to świadoma gra na treningach z szczególnym nastawieniem na powtarzalność prawidłową wspomnianego fragmentu.
Tylko przez trening i analizę gry da się pozbyć złych nawyków oraz zamienić te słabe strony gracza w bezpieczną pozycję lub nawet mocny punkt.
Im bardziej utrwalany jest zły fragment tym trudniej się będzie go pozbyć – dlatego niezbędna jest analiza własnej gry i obserwacja gry przykładowo przez zapisywanie jej w postaci filmu – a następnie jej analizowanie do wyłapania Błoków by poprawić je na treningach. Zapraszamy do kolejnych tematów.