Ciekawostki o tenisie stołowym – Ping Pong

Tenis stołowy jest sportem o bardzo długiej i bogatej tradycji. Jest to jeden z najpopularniejszych sportów pod względem ilości graczy aktywnie go uprawiającego na naszej ziemi. Ma zdecydowanie więcej osób aktywnych niż w piłce nożnej czy innych dyscyplinach.

Ciekawostki tenis stołowyCo ciekawe jest to zarazem sport indywidualny jak i drużynowy od 2 do 4 graczy. Ping Pong narodził się w Anglii w lata 80-90 19 wieku. Jednak warto zauważyć – że Ping Pong to co innego niż Tenis Stołowy. Różnią się w nim rakietki a więc i sposoby prowadzenia rozgrywek. Niestety jest to często mylone ze sobą.

Dawniej grało się do 21 punktów – obecnie tylko do 11 – po przeważnie 3 do 4 setów. Gra więc przyspieszyła co do rozgrywania meczy. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż zbyt długie sety bardzo męczyły zawodników – zanim powstało rozstrzygnięcie.

– Ping Pong to nazwa jaka się wzięła z głosu jaki wydaje odbijająca się piłeczka podczas gry. Ale nie wyraża ona żadnego określonego słowa z członów jej nazw.

– Na początku grało się w niego sprzętem domowej roboty, który nie był normowany przepisami. Dopiero znacznie później powstały firmy tworzące sprzęt do gry. A tym samym z czasem zaczęły się kształtować przepisy. Przepisy w tym sporcie ewoluują do dziś.

– Sport ten był na początku grą jaką uprawiały tylko zamożne osoby – był to początkowo elitarny sport. Z czasem stał się ogólnodostępny. Obecnie to jeden z tańszych sportów do uprawiania – ale wymagający ogromnej sprawności motorycznej zawodników.

1902 roku odbyły się pierwsze ale nie oficjalne mistrzostwa świata.
– 1926 powstała międzynarodowa federacja tenisa stołowego.

– 1926 to także odbycie się pierwszych oficjalnych mistrzostw świata jakie miały miejsce w Anglii.

– Dawniej piłki miały 38 mm obecnie 40 mm, aby spowolnić grę i uatrakcyjnić ją dla widzów. Piłka im większa tym ma większe opory powietrza i ma wolniejszy lot.

– Piłeczka do tenisa stołowego ma 2,7 g wagi i jest z celuoidu a obecnie też Plastiku. Dopuszczalne jej kolory to biały oraz pomarańczowy. 30 cm upust ma dawać 23 cm wysokości odbicia.
W grze nie wolno dotykać ciałem i ubraniem stołu – inaczej traci się punkt.
– Rotacja piłki może mieć 3000 obrotów na minutę.

Najdłuższa wymiana piłki o jeden punkt wynosiła aż 2 godziny i 15 minut. Był to pojedynek Polaka z Rumunem w 1936 roku w Pradze podczas mistrzostw świata.

– Szybkość piłki może wynosić 170 km na godzinę

Od 1985 roku można grać tylko z dwoma kolorami okładzin – czerwona oraz czarna
– Tenis stołowy w Polsce sięga 1923 roku
– Piłka potrafi się zdeformować w 20 a nawet 30% (w zależności od jej rodzaju) w kontakcie ze stołem lub rakietką.

Tenis stołowy jest bez wątpienia jednym z najszybszych sportów mającym wpływ na wiele reakcji organizmu człowieka.

Zapraszamy do kolejnych tematów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *