Jak wiązać haczyki wiązarką do haczyków wędkarskich

Wiązanie haczyków bez wiązarki, często może sprawiać trochę problemów. Aby ułatwić sobie pracę z uwiązaniem haczyka na żyłce, powstały maszynki o nazwie wiązarki do haczyków.

Za ich pomocą można wykonać wiązania – nawet wielokrotnie szybciej niż ręcznie, oraz zdecydowanie łatwiej.

Wiązanie haczyka urządzeniemMaszynki do wiązania haczyków wszystkie działają na tych samych zasadach. Wiązarki tworzą zawsze takie samo wiązanie haczyka. Maszynki te jednak wizualnie mogą wyglądać różnie. Mogą być wykonane z tworzywa lub metalu oraz posiadać różny wygląd budowy. Wszystkie jednak pracują na tej samej zasadzie.

Korzystanie z wiązarek do haczyków jest bardzo proste. W zasadzie wykonują tą samą pracę, którą się robi podczas wiązania ręcznego. Wszystkie jednak te urządzenia, mają dużą przewagę. Można na nich w bardzo prosty i szybki sposób wiązać zarówno duże jak i bardzo małe haczyki.

Nie sprawia to żadnych problemów. Co więcej grubość palców oraz ich sprawność także nie ma znaczenia. Każdy poradzi sobie z ich obsługą bardzo prosto.

Wiązałki do haczyków mają w swojej konstrukcji dwa wystające bolce. Należy na nie nałożyć podwójnie złożoną żyłkę. Żyłka powinna być zagięciem zwrócona w stronę uchwytu maszynki do wiązania haczyków, a otwartą stroną złożonej żyłki w stronę trzonka haczyka.

Od strony trzonka haczyka – jest jedna strona żyłki przymocowana do szpulki z żyłką przyponową, a druga z luźnym fragmentem końcówki żyłki (po złożeniu żyłki). Luźny fragment żyłki musi opleść żyłkę (tą umocowaną do szpulki) – dookoła trzonka haczyka. Robi się owijkę na haczyku, luźnym fragmentem złożonej na pół żyłki.

Powinno się wykonać około 5 – 7 obrotów luźnego kawałka żyłki dookoła trzonka haczyka (pamiętajcie, przy trzonku haczyka leci druga strona żyłki, która jest owijana razem z trzonkiem haczyka).

Należy po oplocie pozostały luźny fragment żyłki założyć za pierwszy od strony haczyka wystający bolec montażowy na maszynce. Bolec ten jest w rzeczywistości swojego rodzaju hakiem technicznym.

Następnie wpychamy bolce do maszynki, tak aby zagłębiły się w wiązarce. Wtedy bolec gdzie założyliśmy końcówkę żyłki przekłada ją przez pętlę, którą była nałożona na obydwu bolcach. Następnie należy pociągnąć haczyk za żyłkę, która z niego wystaje od strony szpulki. Dzięki temu węzeł się mocno zaciska.

Kolejnym krokiem jest odkręcenie uścisku haczyka i pozaciąganie żyłki, tak aby dodatkowo wzmocnić węzeł. Haczyk jest już uwiązany na maszynce. Następnie warto odciąć odstający fragment żyłki po wiązaniu. Czyli odciąć go jak najbliżej wiązania (około 1 mm) od węzła wędkarskiego na haczyku.

Ostatni krok to odcięcie takiego kawałka żyłki jaki chcemy na przypon ze szpulki. Kolejny krok to zrobienie węzła wędkarskiego na końcówce. Po to, aby powstała pętla do łączenia przyponów z żyłką główną już na wędce.

Wiązanie haczyków za pomocą wiązarek i maszynek jest bardzo proste. To bardzo ułatwia pracę i jest zdecydowanie warte posiadania w własnych sprzętach wędkarskich. Bez wątpienia to jedno z najbardziej pomocnych narzędzie wędkarskich, przy tworzeniu zestawów na ryby.

Jego obsługa jest bardzo prosta i zajmuje tylko kilka chwil. Na początku trzeba nabrać wprawy w wiązaniu haczyków za sprawą maszynki – potem wykonuje się to już błyskawicznie. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

Wiązarka haczyków to nie tylko wygoda, to nawet 5 krotnie szybsze wiązanie haczyka na ryby. Samemu korzystam od dawna. Takie małe bardzo trudno jest uwiązać ręcznie a za sprawą maszynki jest tak samo łatwo duży jak i mały. Widziałem, że są jeszcze takie inne takie bębenkowe, ciekawe jak one działają.

W końcu nauczę się wiązać haczyki na ryby na maszynkach. Mam taką wiązarkę ale nie widziałem jak z niej korzystać. Teraz wypróbuje jak to wyjdzie. A kupiłem ją już kilka lat temu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *