Jak połączyć przypon wędkarski i założyć haczyk na ryby

Przypony wędkarskie to dany kawałek żyłki lub plecionki za jakiego pomocą łączy się haczyk lub kotwiczkę bądź inny zestaw wędkarski z żyłką główną wędki.

Służą one do łatwego i szybkiego oraz silnego połączenia tych elementów a zarazem łatwej ich wymiany w razie konieczności.

Przypon na ryby z haczykiemPrzypony to nic innego jak żyłka lub plecionka odrobinę słabsza od żyłki z kołowrotka, jaka ma zrobioną na końcówce pętelkę specjalnym węzłem wędkarskim. Pętelki te pomagają bardzo szybko zakładać dowolne zestawy do żyłki głównej – jest to swojego rodzaju szybko wymienna końcówka zestawowa.

Same przypony służą nie tylko do łatwej wymiany i zakładania różnych końcówek na żyłkę główną wędki – także ich zadaniem jest ochrona sprzętu, jaki jest zamocowany na żyłce głównej powyżej pętli. W przypadku zaczepu na rybach zerwie się tylko w teorii przypon a cały sprzęt, jaki jest powyżej niego pozostanie nienaruszony.

Bardzo ważne jest to, aby żyłka główna była sporo silniejsza niż ta jaką się mocuje na przyponie z daną końcówką. Aby w razie zrywania stracić tylko wymienną końcówkę bez rwania żyłki głównej i przykładowo spławika, ciężarków, stoperów i innych elementów.

Jak połączyć przypon wędkarski z żyłką główną – jeśli wykonuje się to tradycyjnie bez stalówek i innych łączników – czyli samą żyłką lub plecionką to na żyłce głównej wędki należy zrobić pętelkę identyczną jak na przyponie.

Pętelka taką wykonuje się na zasadzie złożenie do siebie końcówki żyłki głównej na długości około 6 centymetrów a następnie zrobieniu oczka (pętelki) przez jaką przepuszczamy tą złożoną żyłkę – wtedy ona zaczyna zaciskać sama siebie tworząc pętelkę zamkniętą – jaka im mocniej jest naciągana tym mocniej się zaciska na węźle pozostawiając pętelkę do swobodnej zmiany zestawów.

Nadmiar żyłki wiszący luzem należy odciąć do około 1 lub 2 mm.

Łączenie przyponu z żyłką główną – to tak naprawdę przełożenie przez pętelkę żyłki głównej pętelki przyponu a następnie przełożenie końcówki na przykład z haczykiem przez pętelkę przyponu.

Jaka została przełożona przez żyłkę główną – wtedy powstaję kołowa obejma na żyłce – wszystko należy zaciągnąć aby się zacieśniły więzy.

W razie konieczności zmiany zestawu należy napychać pętelkę przyponu na pętlę żyłki głównej wtedy się ona zacznie luzować i można będzie łatwo zdjąć dany zestaw. Jest to bardzo proste i można wykonać taką czynność od podstaw w ciągu kilkunastu sekund. Zapraszamy do kolejnych artykułów w serwisie oraz komentarzy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *