Jakie miejsce i łowisko wybrać na ryby
Zajmiemy się wyborem łowiska, jego przygotowaniem, jak się zachowywać na rybach, gdzie łowić i czym się charakteryzuje dany punk w wodzie co do siedlisk ryb.
Wszystkie wspomniane czynniki mają bardzo duże znaczenie na powodzenie w łowieniu ryb.
Ryba nie jest stworzeniem głupim jak mogą myśleć niektórzy, odczuwa ona tak samo hałas jak i widzi co się dzieje na brzegu zbiornika, a im ryba jest starsza i większa tym bardziej płochliwa.
Wybór odpowiedniego łowiska na rybach – jest to taki punk gdzie będziemy łowili ryby z brzegu. Charakteryzuje się to kilkoma fundamentalnymi zasadami.
Otóż posiadając wędkę długą teleskopową nie możemy łowić ryb gdzie nad głową zwisają gałęzie, taki połów zawsze kończy się rwaniami i poplątaniem żyłki. Mając krótką wędkę czyli spining znowu nie damy rady łowić z za bariery trzcin i przy brzegu mocno porośniętym sitowiem.
Dojście do tafli wody powinno być odsłonięte i minimum szerokie na 1,5 metra. Długość wlotu nie może być krótsza niż 15 metrów od brzegu. Należy zawsze wybierać takie miejsca gdzie woda ma jak najwyższy stan i jest spokojna, ustana.
W przypadku rzek mam na myśli zakola a stawów na przykład tam gdzie są wyższe brzegi lub zagłębienia terenu pod wodą. Najlepiej w otoczeniu lilii wodnych i miejsc trochę przyciemnionych.
Przygotowanie łowiska wędkarskiego – rzadko kiedy w stanie surowym mamy od razu dobre miejsce na łowisko, zazwyczaj musimy sami sobie je przygotować. Przygotowanie łowiska nie jest niczym trudnym w wykonaniu.
Na początek należy usunąć wszelkie sitowie utrudniające nam dostęp do brzegu, trzciny, trawy i inne chwasty. Nie należy ich gnieść lecz wyrywać z korzeniami. Wyrwane rzucamy na brzegu aby wydłużyć pomost po jakim możemy się tam poruszać.
Następnie interesuje nas to co w wodzie, często zdarza się że dno jest porośnięte mocno glonami i inną roślinnością. Należy oczyścić dno specjalnie przez nas przygotowanym czyścikiem.
To co wyjmiemy z dna czyli chwasty wyrzucamy z dala od łowiska, powodem jest tego to, że kilka minut po wyjęciu zaczną się zbierać w około niego setki much i innych dokuczliwych owadów ściągniętych zapachem. Wlot łowiska wędkarskiego musi być czysty, tak aby nie było w co zaplątać naszej żyłki i haczyka.
Zachowanie na rybach – jest to bardzo ważne, wiele osób jedzie na ryby i nic im nie bierze pomimo że wszystko niby jest w porządku. Prawda jest taka że, ryba doskonale czuje wibracje w wodzie i miejsce ich pochodzenia. Osoby głośno się zachowujące, słuchające radia i ciężko chodzące przy brzegu nie mają szans na złowienie ładnej ryby, gdyż one już trzymają się z daleka od takiego łowiska na czas uspokojenia się.
Nie należy przekarmiać zanętą ryb – czyli nie dajemy więcej niż garstkę, cisza to podstawa naszego zachowania jak i sprężyste poruszanie się po brzegu. Nie należy też stać nad brzegiem z wędką, ryba też ma oczy i widzi takiego rybaka. Nie należy także nic wrzucać do wody co może rozbryzgiwać wodę – sam spławik należy tak zarzucać aby cicho opadał w wodę.
Gdzie łowić i czym się charakteryzuje dany punkt w wodzie – wybór łowiska nie powinien się opierać na łatwości jego przygotowania lecz miejscu gdzie będzie ono najbardziej opłacalne. Tak dochodzimy do siedliska ryb, charakteryzują się one nie tylko tym że woda musi być głęboka i ustana ale i roślinnością.
Większe ryby bardzo lubią przebywać na pograniczach glonów (szczególnie drapieżniki), także w pobliżu lilii wodnych takie jak Lin, karaś, karp i to większe sztuki.
W miejscach lekko zaciemnionych gdzie woda się nie porusza. Bardzo ważne jet to że gdy zarzucamy przynętę tam gdzie ją widzimy pod wodą raczej nie złowimy nic, przyczyna jest prosta my widzimy przynętę ryba widzi nas. Dość dobrze biorą ryby spod rzęsy wodnej, jednakże brania są słabo pokazywane przez opór rzęsy.
Warto omijać miejsca gdzie znajdują się pod wodą konary, częste są w takich miejscach rwania żyłek a i samo branie często kończy się fiaskiem z powodu, że ryba wciąga naszą przynętę między konary. Zapraszamy do następnych artykułów.