Jak ulepszyć i odnowić żyłkę wędkarską na ryby
Żyłki wędkarskie z czasem zaczynają słabnąć oraz tracić swoje właściwości zachowywania się w wodzie.
Chodzi tutaj o jej unoszenie się na wodzie, problemu z przelotem na spławikach przelotowych, stają się od długiego użytkowania mniej elastyczne i modalne.
Istnieje bardzo prosty sposób – aby odnowić jakość żyłki i przywrócić ją do stanu niemal jak nowa. Na początku warto zdać sobie sprawię co powoduje, że żyłka wędkarska traci swoje właściwości. Prawie zawsze powodem tego jest osadzanie się na jej powierzchni brudów oraz tłuszczy – jest to w zasadzie niewidoczne gołym okiem ale wyczuwalne.
Żyłka jaka pracuje w wodzie, tak jak wszystko inne wyłapuje z niej zabrudzenia, tłuszcze a dodatkowo osadza się na niej kamień wodny podczas wysychania na niej wilgoci - a o to nie trudno na rybach.
Odnowienie żyłki – czyli przywrócenie jej pełnej sprawności jest bajecznie proste. Do tego będziemy potrzebowali szmatki – najlepiej wykonanej z bawełny oraz dowolnego płynu do naczyń. Płyn do naczyń można rozrobić z wodą z maksymalnym rozcieńczeniem 1/1 lub użyć go bezpośrednio.
Płyn do naczyń należy nanieść na szmatkę bawełnianą (dobrze jak szmatka jest biała, aby wiedzieć jak schodzi bród z żyłki i nie czyścić tym samym brudnym miejscem przez cały czas). Ilość naniesienia na szmatkę powinna być taka, aby stała się ona mocno od niego wilgotna.
Następnie przeciągamy żyłkę wędkarską przez tą szmatkę. Najlepiej w ręce rozłożyć szmatkę, jaka powinna składać się z kilku warstw (szmatka złożona na kilka części, aby była miękka i grubsza) i nałożyć na nią żyłkę – następnie zaciska się pieść, tak aby żyłka miała ciasno i była ukryta w szmatce.
Kolejnym krokiem jest przeciąganie żyłki przez szmatkę tak, aby powstawało jak największe tarcie a tym samym ściąganie z niej brudu. Żyłkę można tak przeciągnąć na całej długości lub tylko do tej, na jakiej maksymalnie pracuje ustawienie gruntu spławika przelotowego.
Najlepiej sprawdza się przewinięcie żyłki ze szpulki na szpulę – za sprawą kołowrotka idzie to najbardziej sprawnie. Ale można też robić to ręcznie. Wyczyszczona tak żyłka zacznie nie tylko lepiej przechodzić przez spławik przelotowy ale i lepiej wylatywać z kołowrotka, zacznie być bardziej elastyczna i co więcej nie będzie tak unosiła się na wodzie.
Zastosowanie płynu do naczyń ma także znaczenie konserwacyjne. On chroni żyłkę przed osłabieniem i jest to szczególnie polecana czynność po skończonym sezonie wędkarskim oraz na jego rozpoczęciu.
Należy pamiętać, że przeczyszczone żyłki po sezonie warto schować do foliowych torebek, aby nie były nastawione na światło ani też swobodny dopływ tlenu a także zmienną temperaturę.
Jest to sprawdzona metoda zarówno naprawcza – odnawiająca działanie żyłki wędkarskiej jak i konserwacyjna jaka przedłuża jej żywotność i siłę. Jest to także zdecydowanie najprostsza i najlepsza metoda. Zapraszamy do kolejnych artykułów w serwisie oraz komentarzy.