Kolory okładzin (gum) do Tenisa Stołowego – Jakie można stosować

Rakietka do tenisa stołowego może mieć różne kolory okładzin. Nowe przepisy ITTF dopuszczają więcej kolorów, niż wcześniejsze dwa podstawowe.

Jednakże to także opiera się na określonych zasadach, nie ma całkowitej swobody. Obecnie okładziny mają 6 różnych zatwierdzonych kolorów.

Kolory okładziny Tenisa stołowegoRozszerzenie dostępnej ilości kolorów okładzin – wprowadziło konieczność dodania nowych przepisów, co do użytkowania tych kolorów. Wcześniej okładziny (gumy) mogły mieć tylko kolor czerwony i czarny – po dwóch przeciwnych stronach rakietki.

Obecnie został dodany do zatwierdzonych kolorów także Różowy, Zielony, Niebieski oraz Fioletowy. Powstały także przepisy uszczegóławiające, jak można ich używać. Obecnie okładzina czarna – jest okładziną obowiązkową z jednej strony rakietki.

Następnie każdy pozostały kolor, jest dowolnym z wcześniej wymienionych. Dzięki temu można określić kolor czarny jako Podstawowy (A), a pozostałe czyli czerwony, różowy, zielony, niebieski oraz fioletowy jako kolory do wyboru (B).

Obecnie rakietka z jednej strony musi zawsze mieć czarną okładzinę. Na drugiej stronie, może mieć dowolny kolor z wcześniej wymienionych.

Prawdopodobnie w najbliższych latach, nie będzie dodatkowego rozszerzenia o dodatkowe kolory okładzin. Powód tego jest prosty – piłeczka musi być dobrze widoczna na rakietce, a jednoczenie strony rakietki powinny być zauważalnie różne.

Każdy inny jasny kolor, będzie zbyt mało kontrastowy względem piłki do tenisa stołowego. Natomiast każdy inny ciemny kolor, będzie zbyt mało kontrastowy względem czarnej okładziny. Być może do tej palety dojdzie jeszcze jakiś pomarańczowy, choć na nim piłka również była by mniej widoczna – niż na przykładowym różowym.

Dodatkowo wchodzą tutaj jeszcze jedne niuanse – zawodnik nie powinien mieć ubrania w identycznym kolorze jak strona jego rakietki. Inaczej rakietka by gubiła się na tle jego ubrania, a więc była by to niesprawiedliwa rozgrywka. Tutaj jednak widać, że nie dotyczy to ubrania w kolorze czarnym, gdzie piłka jest najlepiej widoczna.

Tutaj też pojawia się pewien dylemat, do przyszłego rozważenia przez ITTF – czy jeśli zawodnik używa dwóch identycznych okładzin, to czy będzie mógł w przyszłości stosować identyczne ich kolory. Wtedy odróżnianie stron rakietki nie ma znaczenia, co do ich właściwości.

Prawdopodobnie ten wymóg nie zostanie zniesiony w najbliższym czasie. Bo równie dobrze, mógłby być już dawniej wycofany w przypadku jednakowych stron okładzin.

Obecnie już można bez problemu nabywać okładziny w nowych zatwierdzonych kolorach. Okładziny tej samej marki i modelu, muszą mieć takie same parametry – bez znaczenia na kolor. To jednak jest spore wyzwanie dla producentów. Jak wiadomo czasami identyczne okładziny, różniące się wyłącznie kolorem – potrafią się zachowywać lekko inaczej podczas gry.

Naturalna barwa kauczuku jest żółta do białej, natomiast gumy często w granicach zielonej. Okładziny mają wszystkie swoje kolory – zapewnione dzięki barwieniu ich mieszanki, a nie naturalnemu ich wyglądowi.

Dlatego czasami identyczne okładziny o różnych kolorach potrafią się zachowywać troszkę inaczej. Inaczej jest wiązany barwnik, który potem nadaje lekko odmienne czynniki fizyczne, na okładzinę do tenisa stołowego.

Nowe kolory okładzin do tenisa stołowego, dają powiew pewnej nowości do tej gry. Jak to bywa zawsze z nowościami, posiadają one rzesze zwolenników oraz przeciwników. Moim zdaniem jest to zupełnie bez znaczenia, jakie kolory ktoś wybiera do gry. Ważne aby trzymał się zasad.

Oczywiście znaczna różnorodność kolorystyczna, także pociągnie za sobą problematyczne stany magazynowe. Wiele sprzedawców będzie chciało zapewnić dostępność tych produktów w każdym rodzaju. A to pociągnie za sobą zwiększający się stan w magazynie – jednakowego produktu i jego nakład, lecz o różnej kolorystyce.

Warto jeszcze dodać, że wielu zawodników światowego szczebla używa nowych kolorów w okładzinach do tenisa stołowego. Warto jednak mieć na uwadze to, że to często są osoby które otrzymują gratyfikację za granie konkretnym sprzętem i modelem. Czołowi zawodnicy, to jednocześnie „chodzące” reklamy produktów do tenisa stołowego. Oni nie robią tego bezpłatnie.

Warto jeszcze dodać kluczową kwestie – wiele osób sugeruje się tym, jaki sprzęt używają czołowi zawodnicy. Następnie kompletuje bardziej lub mniej podobnych osprzęt do tamtych graczy. Warto podkreślać to, że gra człowiek a nie tylko sam sprzęt.

Żaden identyczny zestaw, nie da niczego osobie bez umiejętności zawodnika- na jakim się ktoś wzoruje. Następnie analogicznych (substytucyjnych) produktów można znaleźć wiele od różnych marek, o identycznym działaniu.

Nie warto więc się sugerować czym grają czołowi gracze, a tylko jak oni grają. Zapraszamy do przeczytania kolejnych artykułów w serwisie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *