Jak wycinać okładzinę rakietki do tenisa stołowego

Wycinanie okładziny do rakietki tenisa stołowego jest bardzo proste. Zajmuje to niewiele czasu i wystarczy do tego najbardziej typowe wyposażenie domowe.

Jak wyciąć okładziny tenis stołowyNa początku klei się okładziny do deski wybranym klejem. Warto pamiętać, aby nie wycinać okładziny do kształtu deski gdy nie jest jeszcze ona przyklejona – w innym przypadku może być problem z jej dopasowaniem potem do blatu podczas klejenia.

Gdy okładzina jest już dobrze naklejona na deskę rakietki, oraz najlepiej gdy już klej się dobrze związał, aby nie był przesunięcia i poślizgu – można się zabrać za jej docięcie do wymaganego rozmiaru, aby prezentowała się bardzo dobrze.

Wycinanie okładziny do tenisa stołowego można wykonać za pomocą najzwyklejszych ostrych nożyczek, skalpela lub noża do tapet. Także wiele osób wycina je żyletkami lub bardzo ostrym nożem o cienkiej klindze. Wybrane narzędzie nie ma znaczenia – ważne aby było bardzo ostre i można nim było precyzyjnie operować przy krawędzi deski.

Deska z okładziną powinna być położona spodem gumy do podłoża. Najlepiej robić to na stabilnym stole czy innym blacie. Na blat należy położyć jakieś gazety lub przekładki kartonowe, aby nie zniszczyć powierzchni podczas wycinania (nie dotyczy używania nożyczek). Następnie na przekładki kładzie się rakietkę – wszystko musi leżeć równo i stabilnie.

Kolejnym krokiem jest po prostu objechanie ostrzem po krawędziach deski na około kwadratu okładziny jaka jest do wycięcia. Sama deska jest wyznacznikiem prowadzącym naszą rękę podczas wycinania. Należy ostrze mocno docisnąć do okładziny i pewnym silnym ruchem oberżnąć okładzinę na około blatu rakietki.

Najlepiej wycinanie wykonywać za jednym pociągnięciem, starać się aby nie było ich wiele z powodu możliwego szarpnięcia krawędzi. Aby wszystkie półkola były gładkie i równe wycina się to jednym ruchem lub jak najmniejszą ich ilością.

W przypadku wycinania okładziny do tenisa stołowego nożyczkami – należy trzymać ją w rękach lub także położyć na krawędzi stołu aby ją podeprzeć.

Nożyczkami od strony wewnętrznej (od strony deski) obcina się nadmiar okładziny równo z deską. Nożycowe cięcie nigdy nie da się wykonać za jednym pociągnięciem – należy jednak się starać wykonywać jak najmniej ruchów, aby całość była równa.

Wycinania tych typów zajmują w przypadku cięcia na blacie poniżej minuty czasu (ważne jeszcze raz aby to czym tniemy było bardzo ostre), nożyczkami jest trochę trudniej ale także ogólnie jest to nieskomplikowane a na pewno są one łatwiej dostępne w domu.


Po wycięciu okładziny dobrze jest zabezpieczyć krawędzie tasiemką maskującą
, jaka zabezpieczy okładziny przed uderzeniami o blat stołu i ewentualnym się ich odklejaniem oraz niszczeniem od uderzenia samej deski.

Przedstawione sposoby są najprostsze i najczęściej stosowane do tego typu elementów. Najlepiej się sprawdzają więc warto je stosować. Zapraszamy do kolejnych artykułów w serwisie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *