Jak przygotować podłoże do malowania i gładzi szpachlowej

Podłoże w postaci ściany lub sufitu należy zawsze przygotować do kładzenia warstwy gładzi szpachlowej jak i farby. Każde podłoże przygotowuje się w ten sam sposób – baz znaczenia, czego warstwa planowanie będzie kładziona.

Aby gładź szpachlowa lub farba dobrze się trzymała na dowolnym podłożu – niezbędne jest jego wcześniejsze przygotowanie. W innym wypadku może z czasem ona odpadać lub się łuszczyć.

Podłoże go gładzi szpachlowejPodstawowym i niezbędnym elementem przygotowującym podłoże jest wykorzystanie preparatu gruntującego. Może być to dowolny płyn (emulsja, preparat) gruntujący – uniwersalny lub bardziej dopasowany do posiadanego podłoża. W razie wątpliwości zawsze warto wykorzystać uniwersalny – on sprawdza się praktycznie wszędzie.

Przed gruntowaniem podłoża powinno się je przejrzeć pod względem występowania dziur. Małe dziurki i zagłębienia podłoża nie stanowią problemu dla kolejnych kroków – jeśli będzie to gładź szpachlowa.

Większe dziury a szczególnie te głębsze i bardziej rozległe należy załatać najlepiej gipsem lub duże cementem. Gładź szpachlowa nadaje się tylko do małych otworów a nie większych – z racji na jej ogólnie słaby i miękki charakter.

Na podłoże robocze należy nanieść preparat gruntujący w taki sam sposób, jak by się je malowało. Grunt to nic innego jak ciecz o zabarwieniu z reguły białym lub szarym. Dzięki niej, podłoże się wzmocni i ujednolici. Zostaną związane wszystkie luźne fragmenty. Podłoże stanie się o wiele bardziej przyczepne a dodatkowo mniej chłonne. W efekcie końcowym pozwoli to zaoszczędzić znaczną ilość farby.

Do gruntowania podłoża najlepiej wykorzystać wałek lub w ostateczności pędzel. Wałkiem najszybciej nanosi się preparat gruntujący na powierzchnię – wykonuje się to na tej samej zasadzie co typowe malowanie ścian. Preparatem należy dokładnie pokryć całą powierzchnię.

Dzięki temu będzie ona związana i ujednolicona razem z wcześniej wymienionymi korzyściami. Bardzo ważne jest to, aby po naniesieniu gruntu na powierzchnię (ściany czy sufit lub inne elementy) odczekać aż wyschnie przed dalszymi czynnościami.

Nie trzeba nanosić gruntu w dużej ilości – wystarczy, że powierzchnia będzie od niego wilgotna. Powstaje wtedy powłoka zabezpieczająca. Po jej wyschnięciu powierzchnia będzie wyraźnie lekko chropowata i matowa.

Po wyschnięciu gruntowanej powierzchni należy podjąć kolejne planowane czynności. Może być to finalne malowanie lub zabranie się za równanie powierzchni w postaci nakładania gładzi szpachlowej.

W przypadku nałożenia gładzi szpachlowej należy odczekać aż ona wyschnie. Następnie ją zeszlifować do gładkiej jednolitej powłoki (lub wyrównać na wilgotno). Na gładź ponownie nanosi się preparat gruntujący.

Bardzo ważne jest to – że jeśli zaczyna się gruntować powierzchnię z gładzią szpachlową to nie mogą powstawać zacieki. Zacieki preparatem gruntującym będą wżerały się w strukturę gładzi i powstaną rowki. Dlatego trzeba nanosić płyn gruntujący bez ociekania. Jeśli powstaje zaciek, należy go jak najszybciej zebrać wałkiem lub pędzlem.

Emulsje gruntujące są tanie a zdecydowanie ułatwiają przyszła pracę i jej trwałość. Warto je stosować za każdym razem przy pracy z wykorzystaniem farb czy gładzi szpachlowych lub innych elementów w tym betonów i gipsów.

To zdecydowanie daje znacznie lepsze rezultaty niż rozwiązania bez dodania warstwy gruntującej. Zapraszamy do kolejnych tematów oraz komentarzy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *