Jak prawidłowo ustawić licznik rowerowy – prosty sposób

Ustawienie licznika rowerowego jest bardzo proste – na początku możne stwarzać trudności z obsługą i wprowadzeniem odpowiednich danych. Natomiast bardzo ważne jest to, że wszystkie dowolne liczniki obsługuje się tak samo.

Widząc jak to zrobić w jednym, będzie się umiało to wykonać na każdym innym. Należy zaznaczyć, że jest to bardzo podobne do ustawienia zegarków elektronicznych. Każdy z liczników może mieć inny rodzaj wchodzenia do drzewa ustawień, tak samo jak zegarek – jednakże zasada wprowadzania danych jest zawsze identyczna.

Ustawienia licznika roweruNa początku jak poruszać się po menu licznika a następnie skąd wziąć prawidłowe dane do wprowadzenia. Ustawienia licznika jeśli ma się do niego instrukcję to tam dokładnie pisze jak to wykonywać.

Inaczej gdy się nie posiada instrukcji to zawsze są dwa klawisze funkcyjne jeden mode a drugi set. Jeden jest od zmian funkcji i danych a drugi od akceptacji wprowadzonej wartości.

W przypadków liczników z reguły wprowadzanie obwodu koła odbywa się zaraz po uruchomieniu licznika po wsadzeniu baterii lub poprzez trzymanie przez kilka sekund wciśniętego klawisza mode na funkcji ODO – czyli całkowitym dystansie przebytym przez rower. Tak samo kilka sekund trzymania klawisza na godzinie da możliwość jej zmiany.

Kluczowe jest odróżnienie klawisza MODE oraz SET a także próbowanie trzymania klawisza przez kilka sekund na jakiś funkcji – aby pojawiło się pole edycji. Nic się nie zepsuje, a tak się nauczy obsługiwania liczników bez znaczenia na ich typ i rodzaj.

Jak wprowadzić dobre dane do licznika rowerowego aby prawidłowo i dokładnie działał. Niezbędne dane jakie należy wprowadzić to przede wszystkim obwód koła – one wpływają na wyliczenia szybkości jazdy, dystansu przebytego oraz całkowitego dystansu a także prędkości średniej i prędkości maksymalnej.

Obwód koła można zawsze brać z tabeli obwodów, jaka jest w instrukcji lub w internacie. Działa ona na tej zasadzie, że sprawdza się na własnej oponie roweru jakie są wymienione parametry i dopasowuje je następnie do tabeli – oznaczenia na oponie roweru muszą się zgadzać z danymi oznaczeniami z tabeli.

Wybieranie danych z tabeli do obwodu koła niestety nie jest najlepszym rozwiązaniem – warto sprawdzić, że co strona to podaje inne dane ilości mm na te same oznaczenie opony – a więc zawsze ma to jakąś niedokładność – co narasta wraz z ilością przebytego dystansu później podczas jazdy.

Najlepsze rozwiązanie aby wprowadzić dokładne dane to zmierzenie obwodu koła co do 1 mm. Jak to zrobić – na początku należy dobrze napompować dętki, aby opony były twarde i nie wgniatały się mocniej zarówno prowadząc rower bez obciążenia jak i na nim siedząc.

Kolejny krok to ustawienie roweru w linii prostej (mierzymy obroty koła przedniego) na przykład wentylem równolegle do ziemi lub rysujemy kredą kreskę na oponie gdzie styka się ona centralnie z podłożem. Zaznaczamy miejsce na podłożu gdzie jest miejsce zaznaczenia na oponie i podłożu – to ten sam punkt styku.

Następnie po linii prostej prowadzimy rower do czasu aż linia na oponie (lub wentyl) ponownie znajdzie się równo centralnie na podłożu i zaznaczamy to miejsce na podłożu.

Ostatni krok to zmierzenie odległości metrówką z dokładnością co do 1 mm między tymi dwoma punktami na podłożu – ile przejechało koło dystansu do pełnego obrotu czyli zetknięciu się znacznika z podłożem.

Jest to najlepsza metoda a zarazem niezawodna. Powinno się ją wykonywać również przy każdej zmianie opony na innego typu.

Dane w milimetrach należy wprowadzić do licznika roweru. Pozostałe inne dane takie jak przykładowo wiek, wzrost, waga, data, godzina nie wymagają od nas niczego więcej niż znanych wartości.

Po wprowadzeniu danych akceptujemy wynik i można cieszyć się bardzo dokładnie skalibrowanym licznikiem rowerowym. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

Właśnie wiele osób ma problemy z ustawieniami, większość liczników rowerowych ustawia się na tych samych zasadach ale różny sposób może być wywoływania funkcji lub ich blokowania. Z tym problemem pewnie poradzą sobie szybko osoby jakie mają elektroniczne zegarki sportowe bo zasady zmiany funkcji oraz wprowadzania danych praktycznie są identycznie za sprawą klawiszy mode i set. Ja od lat już nie czytam instrukcji do liczników, chwila zabawy i już dochodzi się jak on działa.

Od lat zajmuje się rowerami i mogę powiedzieć jedno, jest to zdecydowanie najlepsza metoda na dokładny pomiar koła. Tylko ona jak piszecie daje najbardziej realne wyniki. Absolutny błąd to jak robią niektórzy obliczanie go po przez mierzenie tego na kole. A to koło musi robić dystans i to jest ważne.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *