Jak zakładać spławik na wędce – wędkarstwo
Spławik można mocować na kilka prostych sposobów. Można do tego użyć zarówno ogranicznika przelotowego jaki jest domyślnie umieszczony na większości spławików lub zewnętrznych koszulek dociskających żyłkę.
Najprostszym rozwiązaniem ale mającym także swoje słabe strony jest wykorzystanie pętelki już umieszczonej na spławiku.
Służy ona do swobodnego jego przemieszczania się wzdłuż żyłki – spławik otrzymuje pozycję pionową w wodzie dopiero po zastosowaniu ogranicznika na żyłce.
Ogranicznik ten zabezpiecza spławik przed zbyt dużym przesuwaniem swojej pozycji oraz ustabilizowaniu go na określonym gruncie połowu.
Wadami tego rozwiązania jest fakt, że część wskaźnikowa jest stale ruchoma oraz same brania mogą być trochę mniej dokładnie widoczne niż w umocowaniu go na bazie koszulek.
Mocowanie spławiku przez osobne koszulki polega na zastosowaniu gumek lub innych obejm jakie dociskają go do żyłki i unieruchamiają go w wybranym poziomie gruntu – czyli głębokości łowienia ryby. Brania na takim zestawie są bardzo dobrze sygnalizowane.
Natomiast wadą tego sposobu jest trudność w zarzuceniu przynęty jeśli ma się zamiar łowić na dużym gruncie – poprzez dużą ilość rozwiniętej żyłki do spławiku.
Można wybrać dowolny z tych dwóch sposobów w zależności od upodobań. Warto je wypróbować i samemu stwierdzi jaki jest najlepszy.
Na pewno łatwiejszym sposobem są koszulki bo nie wymagają demontażu zestawu przy zmianie spławika. Zapraszamy do kolejnych artykułów.