Jak zakładać przynętę na ryby na haczyku
Zakładanie przynęty na haczyku opiera się na pewnych dobrych praktykach. Część osób myśli, że wystarczy coś zawiesić na haku i ryba zacznie brać. Jest to w wieli przypadkach znacznie bardziej skomplikowane. Każdy typ przynęty powinien być inaczej nakładany na haczyk – aby była skuteczna.
Fakt jest taki, że trzeba wykonać to w sposób przemyślany i dostosowany do danego typu ryb.
Na początku skupmy się na rzeczy najważniejszej, mianowicie zaczepieniu przynęty. Powinna być ona zawsze tak zawieszona, aby zasłaniała choć trochę grot haczyka, czyli jego ostrą część. Ma to dwojakie korzyści.
Pierwsza to fakt, że ryba nie widzi ostrości haka (o ile go zna) i nie będzie się się bała oraz drugi, że nie powstanie przypadkowe ukłucie gdy ryba stara się delikatnie spróbować przynętę.
Następnie poza samym zakryciem grotu, jest istotny dobór porcji na daną rybę. Mianowicie na małe haczyki nie powinno się wieszać dużej ilości przynęty i analogicznie na duże haki ich bardzo małych porcji.
Wszystko ma za zadanie nie tylko ukrycie haczyka ale i dostosowanie tego na jaką rybę pod względem wielkości się poluje – mała ryba mały haczyk i taka sama ilość przynęty i odwrotnie jeśli to dotyczy dużych ryb czyli trzeba zastosować wszystko większe.
Kolejny bardzo ważny czynnik to rodzaj przynęty jaką się stosuje. Na początku skupmy się na tym, że powinna być ona tak zamocowana aby ryba łatwo jej nie zdjęła podczas brania oraz nie ciągała za nią – by nie mylić brania gotowego to zacięcia – przynęta więc powinna być spójna.
Bardzo ważne jest to, aby dobierać ją pod względem preferencji tego co ma zamiar się złowić.
Dziwne by było zakładanie ciasta czy pęczaku na rybę mięsożerną oraz przeciwieństwa na rybę roślinożerną. Do większości ryb pasuje stosowanie robaków – jest to dość uniwersalna przynęta.
Pamiętać należy że musi być ona zamocowana na haku w sposób pewny i dobrze oddzielonej porcji. Inaczej będzie bardzo ciężko złowić rybę. Zapraszamy do kolejnych artykułów.