Stres w tenisie stołowym – jak go pokonać

Stres w tenisie stołowym to zjawisko jakie dotyczy praktycznie wszystkich. Jedne osoby reagują na niego silniej a inne potrafią go stłumić.

Ujawnia się on z reguły mocniej wtedy, gdy zleży nam na grze i jej wynikach – czyli grze na punkty. Im wyższa stawka w grze tym większy pojawia się stres.

Stres tenis stołowyPrzykładowo w grze na punkty ze znajomymi objawia się umiarkowany, w grze na zawodach już większy a im ważność zawodów większa, tym teoretycznie także rośnie sam stres.

Objawy stresu są bardzo różne (nie wszyscy sobie zdają z niego spraw):

Przykładowo gdy zawodnik jest graczem ofensywnym a podczas gry na punkty gra bardzo zachowawczo i defensywnie, nie stosując ataku z obawy przed utratą punktu – podczas złego wykonania uderzenia.

Uczucie ospałości i przemęczenia oraz rozproszenia uwagi – chodzi tutaj o niezrozumiałe nagłe wycofanie z tego co tam się dzieje, bardziej się liczy, aby to szybko się skończyło, nie ma się siły i energii i rusza się apatycznie, mimo wcześniejszego wigoru – to także typowy objaw stresu.

Przegrywa się bardzo wieloma punktami z zawodnikiem jakiego się zna i nie jest to normalne – gdy z reguły z daną osobą punktacja jest zbliżona lub nawet lepsza a nagle podczas danego meczu przegrywa się i traci prawie każda piłkę, poprzez błędy własne i zbyt mała dynamikę – to także z reguły objaw stresu, jaki jest powiązany z wycofaniem psychicznym z gry.

Rezygnacja z gry – odpuszczanie, to także objaw typowego stresu. Na początku zaczęło się grę normalnie a potem podczas niej grać od niechcenia i mocno niedokładnie, apatycznie czy niemrawo. Gra się nie klei, nie wychodzą zagrania jakie ma się dobrze opanowane.

Jak pokonać stres podczas gry w tenisa stołowego jak i innego sportu

Dobrze zrobić sobie przerwę podczas gry i wziąć kilka głębokich oddechów. Najlepiej nie w stronę przeciwnika ale gdzieś patrząc w bok czy inny punkt, ale nie skupiać na niczym wzroku, tylko uspokoić organizm głęboko oddychając, wyciszyć się – dobrze mieć takich głębokich oddechów od 4 w górę. Oddechy dobrze wykonać z ust a nie nosa aby był głębszy – wykonywać to spokojnie bez spieszenia się.

Rozciągnięcie się – chodzi o trochę aktywności fizycznej, jaka odwróci uwagę od powodu stresu a skupi na własnym ciele. Dobrze rozciągnąć sobie szczególnie górne partie ciała, klatkę piersiową, ramiona ale także i warto pamiętać o nogach. Nie wolno zapomnieć jednak o rozciągnięciu górnych part ciała bo to jest najważniejszy odcinek do zmiany nastawienia w grze.

Warto odejść od stołu i wyciszyć nie tylko organizm ale i myśli (umysł) – spędzić jakieś parę chwil o niczym zupełnie nie myśląc i na niczym nie skupiać wzroku. Bardzo dobre do wyciszenia. Złota zasada nie można zupełnie o niczym myśleć ani skupiać się na niczym wzrokiem, można zamknąć oczy dla ułatwienia.

Opuszczenie sobie spięcia na grze i chęci osiągnięcia dobrego wyniku – każdy tak miał, że przegrywa seta taką ilością punktów – że są już nie do odzyskania – przykładowo 2 do 9 lub nawet 10. Nagle odpuszczacie sobie, wie że nie wygra i przestaje zależeć, i tutaj nagle bywa, że wygrywacie beznadziejnego seta dzięki temu odpuszczeniu sobie, stres już nie występował i zaczęło się grać ofensywnie lub własnym stylem gry, takim jaki ma się wyrobiony.

Należy sobie całkowicie odpuścić chęć wyniku na rzecz gry jako rozrywki i ciekawego spędzenia czasu – bez emocji wtedy gra idzie dużo lepiej.

Dobrą metodą też jest wzięcie podczas przerwy płynu do ust – wody czy innego co ma się do picia. To także odwraca myśli od stresu. Dobrze wtedy nie myśleć o niczym.

Guma do żucia – rozluźnia szczękę i skutecznie niweluje stres podczas gry. Dobrze mieć coś co wykonuje duże odwrócenie uwagi myśli podczas czynności na grze. Najlepiej sprawdzają się miętowe gumy jakie dodatkowo dają uczucie lekkiej świeżości i orzeźwiania.

Nucenie sobie energetycznej lub ulubionej muzyki w myślach – bardzo skuteczna metoda, jaka zwalcza stres. Poprawia dynamikę ruchów oraz odwraca co bardzo ważne uwagę od myślenia o grze a więc gra się mechanicznie, tak jakie posiada się wyszkolenie.

W grze w tenisa stołowego kluczowe jest niemyślenie o grze a reagowanie automatyczne – dlatego nucenie muzyki bardzo mocno poprawia zarówno grę w sposób bezpośredni jak i niweluje stres, dzięki zajęciu myśli. Jedna z najskuteczniejszych metod gdy potrafi się ją wyrobić.

Stosując wszystkie z wymienionych metod można bardzo łatwo pokonać każdy stres podczas gry. To proste metody, jakich warto się nauczyć i wcielić je w życie. Zapraszamy do kolejnych artykułów oraz komentarzy.

Co na to inne osoby z klubu tenisa stołowego:

1. Tenis stołowy genialny sport i faktycznie stres w nim potrafi popsuć całą grę. Bardzo pomógł mi tern artykuł z radzeniem sobie w takich sytuacjach. Najlepiej się sprawdza nucenie jakiejś piosenki podczas gry i nie skupienie się na punktach. Znacznie bardziej się rozluźnia a tym samym łatwiej zdobywa punkty.

2. Pamiętam jak byłem raz na turnieju i wygrywałem chyba 6 punktami i miałem za każdym razem piłkę setową. Tak chciałem szybko zakończyć że przegrałem seta mimo ogromnego prowadzenia. Faktycznie to wina stresu bo już bałem się straty punktów i chciałem za szybko. Bywało też że się przegrywało i nagle wygrana jak grało się z niczym do stracenia czyli i bez stresu.

3. To w sumie przeżywa każdy w dowolnym sporcie i w dowolnym meczu. Tylko jedne sporty są zborowe i tam się on rozkłada na wszystkich i jest siłą rzeczą mniejszy lub sporty indywidualne i tam działa tylko na zawodnika. Bardzo złożony temat i świetnie go napisaliście. Jako wieloletni trener młodzieży i osoba prowadząca ich w zawodach także na szczeblu krajowym potwierdzam wszystko co tu jest zawarte. Trzeba go pokonać takimi metodami jakie są opisane.

4. Największy wróg sportowca to faktycznie stres. To walka jaka jest w głowie i chyba każdy zawodnik ją toczy. Nie ważne jak jest się dobrym w tym co się robi, i tak takie stresowe myśli nachodzą każdego w każdym szczeblu rozgrywek. Ważne aby wywołać w sobie stan jaki na to nie będzie reagował a tym samym skupi się na grze bez względu na wyniki to wtedy będzie lepiej się grało.

Bez wątpienia piszecie najlepsze tematy o tenisie stołowym i tak samo filmy. Jedyni jacy podchodzą do tego od innej strony niż same łupanie rakietą w piłkę. Szkoda że prowadzący już nie gra czynnie w reprezentacji za granicą jak dawniej. Z chęcią bym oglądał jego mecze, teraz nagrywane są częściej w sieci niż dawniej. Szkoda takiego zawodnika z pierwszej ligi.

5. Faktycznie stres może zepsuć cały mecz. Nawet jak idzie dobrze to może się pojawić problem. Albo chce się skończyć szybciej albo nagle zaczyna się przegrywać wpadając w taki zły ciąg piłek. Stres to chyba większy wróg zawodnika niż jego przeciwnik bo łapie bardzo często. Mało osób umie się całkowicie rozlśnić w grze co faktycznie daje najlepsze rezultaty.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *