Różnica między okładziną gładką i czopem w tenisie stołowym

W tenisie stołowym istnieje kilka różnych typów okładzin. Warto przyjrzeć się różnicą miedzy dwoma najpopularniejszymi ich rodzajami – okładziną gładką i czopem.

Ich odmienne wykonanie narzuca automatycznie zmienne ich parametry – nawet jeśli by były wykonane nawet z tego samego materiału.

Różnica okładzin czopOkładzina gładka zawsze będzie miała teoretycznie lepszą kontrolę od czopów. Także jej rotacja generalnie jest większa niż w przypadku stosowania koreczków czopów. Jednakże gładka może być wolniejsza oraz znacznie mocniej odbierać rotację przeciwnika.

Na okładzinach czopowych znacznie łatwiej przechwytywać piłki z silną rotacją a im czop jest dłuższy tym rotacja przeciwnika ma mniejsze znaczenie.

Jednakże także długość czopu stwarza coraz większe efekty zakłócenia piłki przez co traci się kontrolę nad lotem oraz punktem odbicia. Także im dłuższe koreczki tym mniejsza szybkość okładziny.

Okładziny gładkie mogą być stosowane do każdego typu gry, w zależności od jej parametrów. Czopy tylko krótkie mogą być stosowane do ataku przez ścięcia, natomiast pozostałe służą bardziej do postaw defensywnych, nastawionych na rotację a w zasadzie na jej przechwytywanie i odwracanie oraz zmiany parametrów lotu piłki.


Przy wyborze okładziny najlepiej kierować się doświadczeniem
. Oznacza to, że warto sprawdzić jak się gra zarówno okładziną gładką jak i czopem by wybrać najlepszy zestaw dla siebie. Wiele zawodników stosuje kombinację okładziny.

Z obu stron rakietki są inne jej typy. Bardzo popularne jest stosowane właśnie zarówno czopa jak i okładziny gładkiej. Jest to zestaw warty uwagi bo stwarza znacznie więcej możliwości zagrań. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *