Kiedy najlepiej biorą ryby
Praktycznie co roku jest tak, że jedzie się na ryby pierwszy raz i przyjeżdża z niczym. Ryby biorą w określonych porach, czasach, pogodzie i kilku innych czynnikach.
Nawet doświadczony wędkarz nacina się pierwszy raz lub nawet kilka razy w roku na wyjazd w dzień w którym nic się nie złowi.
Jest to po prostu, nie da się stwierdzić z domu czy już jest czas, a innymi słowy sezon na ryby czy się już zaczął. W artykule podstawowe informacje kiedy można jechać śmiało na ryby.
Ryby zaczynają brać z nastaniem ciepłych miesięcy, tutaj mowa rybach nie mięsożernych i płotkach gdyż one biorą cały rok. Miesiące ciepłe nie oznaczają że zawsze wyjdzie nam połów ale jest to początek sezonu łowieckiego. Wszystko zależy od temperatury wody.
Woda w stawie nagrzewa się szybciej niż w jeziorze i rzece lub morzu. Jest to zależne od wielkości zbiornika wodnego, jego głębokości oraz dopływach rzek do zbiornika.
Im woda jest cieplejsza tym ryby lepiej biorą i jest to zasada sprawdzona. Następnie nie tylko temperatura wody się liczy ale i pora.
To znaczy że ryby najlepiej biorą z rana od godziny 5 do 10 i wieczorem wraz z nocą od 17 do 02. Jest to okres żerowania ryby w wodzie.
Także co do jakości brania ryb ma wpływ jeszcze jeden bardzo ważny czynnik. Czynnikiem tym jest wiatr. Nie chodzi tutaj o moc wiatru tylko jego kierunek – istnieje powiedzenie „wiatr ze wschodu ryby chodu”. Oczywiście oznacza to że ryby biorą kiepsko lub wcale przy wietrze wschodnim i północno-wschodnim.
Właściwie te zasady są wystarczające dla każdego wędkarza. Warto dodać że na ryby nie jedziemy w środku dnia, w spiekocie i tak nic nie bierze a jeśli już to te najmniejsze okazy.
Istnieje mit że ryby doskonale biorą po burzy. Także jest drugi mit że ryba po deszczu lub w deszczu bierze lepiej i to jest sprawdzone. Jest to spowodowane tym że owady nad zbiornikiem wodnym są przez krople deszczu zgarniane na wodę, ryba to wie i żeruje nie odróżniając przynęty od owadów w wodzie.
Ciekawy jest fakt że ryby biorą bardzo słabo lub wcale podczas pogody bezwietrznej, to znaczy gdy wiatr jest niewyczuwalny. Podczas wyjazdu na ryby powinien być choć lekki wiaterek.
Istotną sprawę także przedstawia ciśnienie, im jest one stabilniejsze na przestrzeni kilku dni tym lepiej bierze ryba. Natomiast skoki ciśnienia z dnia na dzień czy nawet co parę godzin pogarszają brania.
Ciśnienie może być zarówno wysokie jak i niskie aby dobrze brała ryba. Warto czasami przyjechać dzień wcześniej na ryby i podkarmić jedno miejsce na wieczór.
Następnego dnia zacząć łowić w tym miejscu z rana, to da na pewno znaczeni lepsze efekty niż przyjazd bez tego przygotowania.
Ryby podkarmiać można nawet kilka dni, codziennie garstką w tym samym miejscu – za kilka dni tylko trzeba wziąć tą samą przynętę, którą podkarmialiśmy ryby i cieszyć się doskonałymi połowami. Zapraszamy do pozostałych artykułów.