Jak podkręcać piłkę przy serwisie w tenisie stołowym

Podczas serwisu tenisa stołowego można nadawać bardzo zróżnicowaną rotację na piłkę. Serwis między innymi przez to jak mocno podkręca się piłkę, może być trudniejszy dla przeciwnika podczas jego odbioru.

Serwis jest bardzo ważnym stałym elementem gry w tenisa stołowego – aby był skuteczny powinien nie być do końca przewidywalny przez przeciwnika. Punkt można zyskać zarówno markując rotację – tak aby przeciwnik myślał, że jest inna niż faktycznie została nadana.

Podkręcanie piłki tenis stołowyMożna także udać nadanie rotacji a wysłać pustą piłkę lub skierować ją w inne miejsce niż jest do niej ustawiony oponent, nawet pomagając sobie rotacją piłki.

Aby dobrze wykonać podkręcenie trzeba zdać sobie sprawę z podstawowych zasad. Każdy serwis powinien być wykonany z podrzuconej piłki na minimum 16 cm z płaskiej wyprostowanej dłoni. Jeśli ktoś serwuje z ręki to robi to nieprawidłowo a dodatkowo pozbawia się możliwości nadania obrotów piłce, bo przeszkadza mu w tym jego własna dłoń.

Kolejna ważna wskazówka – można powiedzieć że piłka ma 6 różnych boków, jeśli wizualnie ją zamkniemy w kwadracie – każdy bok piłki czyli 4 boczne krawędzie oraz górę i dół, to jej powierzchnie które mogą być uderzone rakietką w celu nadania kierunkowego obrotu piłki.

Wiele osób stale powtarza ten sam serwis lub ma ich bardzo skąpy repertuar. Piłka może być uderzona z każdej strony podczas serwisu (pomijając oczywiście jej przód od strony przeciwnika) a tym samym rotacje będzie za każdym razem inna.

Podcinając piłkę robimy backspin, nakrywając ją rakietę ciągnąć ku przodowi robimy topspin, uderzając ją bokiem robimy sidespin-a w zależności od wybranego boku o rotacji lewej lub prawej.

Kolejny czynnik to uderzenia piłki po skosie łukiem – czyli tak naprawdę nadanie jej rotacji, jaką można zaliczyć do topspina i sidespina jednocześnie lub backspina i sidespina – z czego jedna z nich może być dominująca lub mogą być równoważone.

Kolejny bardzo istotny czynnik to siła rotacji – im mocniejszy bardziej kontaktowy ruch posuwisty działający na piłkę tym rotacja jest większa. Często będzie to także ruch mający sugerować silną rotację, gdy piłka leci pusta lub o jej znikomej sile.

Gra w tenisa stołowego to nie tylko gra umiejętności ale także szkoła blefowania – szczególnie podczas wykonywania serwisów. Dobrym serwisem można zyskiwać cenne punktu podczas zawodów – dlatego warto ćwiczyć nadawanie bardzo zróżnicowanej rotacji piki oraz wykonywać ją na różne sposoby poprzez różne wizualne zagrania.

Piłka serwisowa z forehandu jak i backhandu będzie mogła mieć takie same parametry – ale wizualnie już sam serwis wygląda inaczej. Warto nauczyć się go wykonywać z każdego typu układów dłoni oraz tak samo pozorować nadawanie rotacji na piłce.

Te elementy stałe gry warto ćwiczyć, aby wachlarz możliwych do wykorzystania zagrań był jak największy.

Często na otwarciu korzysta się z backspinu jaki teoretycznie utrudnia przeciwnikowi wykonanie ataku – jednakże ten typ serwisu także może mieć różną siłę kinetyczną, moc podcięcia piłki jak i jego długość oraz dodatkowo samą wysokość.

Wszystkie te zmienne parametry tworzą praktycznie nieograniczoną możliwości kombinacji, które mogą utrudnić grę przeciwnikowi. Warto więc spojrzeć na możliwości podkręcania piłki w szerszej perspektywie i trenować jak największy wachlarz możliwości tych stałych fragmentów gry. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *