Skąd wziąć i jak wydobywać muł wodny
Muł wodny – jak wcześniej było napisane w innym artykule, jest jednym z najlepszych naturalnych nawozów. Tym razem zajmiemy się jego wydobyciem ze stawów, gdyż to w nich znajduje się najbardziej wartościowy nawóz tego typu.
Do wydobycia potrzebujemy kilku elementów takich jak łopata, długie gumowce wędkarskie oraz pojemnik. Zamiast łopaty może być lepszym rozwiązaniem duży garnek umocowany sztywno na trzonku. Aby działał jak wybierak. Dzięki temu nawet z głębszej wody, można wyciągnąć urobek – bez jego rozmotywania przez wodę.
Wydobywanie mułu zazwyczaj odbywa się w miesiącach zniżkowych wody. Najlepiej jest więc wykonywać to latem, gdy stan wody jest w miarę niski. Muł zawsze pobieramy z dna wody a nie z miejsc osuszonych po wodzie.
Najlepiej wejść do wody która będzie nam sięgała trochę powyżej kostek. Pojemnik na muł powinien być o wysokich bokach i szerokim dnie, aby się nie zapadał i nie zassał.
Łopatą nabieramy wierzchnią warstwę ziemi czyli mułu, jaka znajduje się w wodzie i poziomo wyjmujemy. Dobrze gdyby nasza łopata miała nawiercone małe dziurki do odprowadzania nadmiaru wody. Następnie wrzucamy całość do pojemnika. Jak było wspomniane wcześniej – najlepiej sprawdzają się garnki przymocowane do jakiegoś trzonka. Jest to najwygodniejsza forma.
Gdy pojemnik będzie pełny, może się okazać ze jest za ciężko dla jednej osoby i trzeba będzie popracować nad jego wyciągnięciem na brzeg.
Na brzegu dobrze by mieć coś na kształt pokrywki po to, aby odcedzić nadmiar wody, która waży bardzo dużo. Przyciskamy pokrywkę do otworu pojemnika a następnie przechylamy go na bok by nadmiar wody wyleciał.
Jest to proces powolny wiec dobrze zrobić jakąś blokadę i zająć się dalszym wydobyciem do innego pojemnika.
Muł jakie wydobędziemy z wody idealnie nadaje się natychmiast do użycia. Warto jednak go podsuszyć aby stracił trochę na wadze. Muł najlepiej wydobywać z stawów, jezior i rzek. Wybiera się tylko taki który jest miałki o ciemnym kolarze.
Do mułu można dodać wodorosty które przypadkowo także wydobędziemy, to także świetny komponent na kompost.
Mułu nie wydobywa się kilka razy w tym samym miejscu z tego powodu że jego górna warstwa jest najcenniejsza – i gdzieś ona się kończy na jakiejś głębokości. Zachęcam do przeczytania także artykułu dlaczego muł jest świetnym naturalnym nawozem. Zapraszamy do przeczytania kolejnych tematów.