Jak zrobić dobry silny beton

Beton jest to najmocniejsze kleidło używane do budowy domów i innych obiektów użytkowych. To jak dobrze będzie rozrobiona zaprawa betonowa ma bardzo duże znaczenie co do trwałości tego co się z niego wylewa.

Tworzenie mocnego betonuŹle zrobiony beton bardzo szybko się kruszy i pęka, czasami nawet nie utrzymuje spójności i jest podatny na uszkodzenia.

Beton rozrobiony prawidłowo jest twardy i odporny na wszelki czynniki atmosferyczne oraz wytrzyma bez zmian bardzo dużo lat.

Jak rozrabiać beton – rozrabianie betonu polega na wymieszaniu zaprawy betonowej z wodą oraz piachem. Piach nie może być pierwszy lepszy, powinien być to żwir o frakcji około 0,5 do 1 mm. Rozrabianie betonu można wykonywać w betoniarce lub taczce, wiadrze czy czymkolwiek misowatym.

Rozrabianie betonu zaczynamy od wsypania miarki sproszkowanego „betonu:, a następnie dodawaniu wody. Wody dodajemy do takiego stanu aż beton będzie przypominał swoją konsystencją maź. Następnie dosypujemy żwiru i dodajemy wody oraz bardzo dokładnie mieszamy.

Do budowy murków i słupków fundamentowych – można dodawać też w masę duże kamienie. One dodatkowo usztywnią całość i zmniejszą ilość zapotrzebowania na budulec. Można do tego stosować kamienie polne (typowe otoczaki).

Nie da się określić syntetycznie, jaką gęstość ma mieć wyrabiany przez was wkład, z tego powodu – że różną gęstość potrzebujemy do różnych działań. Do wylewania betonu potrzebujemy go rzadkiego, a do wygładzania o konsystencji przypominającej budyń lub znacznie gęstszy. Dobiera się go więc do tego, do jakiego zadania będzie on przeznaczony.

Ważne jest to, aby nie skąpić zaprawy do jego rozrabiania i nie dodawać zbyt wiele żwiru. Rozkład składników to na oko po 30% każdego z nich – czyli zaprawy, piachu i wody – pozostałem 10% to bezpieczny margines błędu.

Beton już rozrobiony i położony także powinien być jeszcze pod kontrolą – to znaczy należy polewać go wodą, aby nie pękał i się nie łuszczył. Warto poczytać o jego doborze i konsystencji więcej – gdyż rozróżniamy jego wiele różnych rodzajów.

Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Jak robiłem taki do szalunku stawiania płotu to dodawałem do niego już w formie kamienie polne. Potem jak to zaschło to całość wylewki stałą się niemal pancerna. Bardzo mocno związana i odporna na uszkodzenia. 

No i zaletą też jest mniejsza zużycie materiału bo wypełnia go darmowy budulec w postaci kamieni, które same w sobie dodatkowo go wzmacniają. Tylko nie można przesadzić, bo jak będzie za dużo wypełniacza to będzie tym samym za mało spoiny.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *