Jak przykleić okładziny na deskę rakietki w tenisie stołowym

Przyklejenie okładzin do deski tenisa stołowego może być prawidłowo wykonywane na wiele różnych sposobów. Naklejać można zarówno okładziny nowe, które jeszcze nie są wycięte oraz już używane o odciętym wymiarze.

Aby przygotować się do przyklejenia okładzin na początku trzeba poznać kilka bardzo ważnych informacji.

Klejenie okładzin tenisAby w przyszłości łatwiej zdjąć okładziny z deski jakie się już zużyją, należy polakierować lakierem bezbarwnym do drewna deskę a potem zmatowić śliskość lakieru delikatnym wodnym papierem ściernym oraz / lub rozrzedzić klej jakim będziemy kleić okładziny – benzyną ekstrahowaną.

Następnie należy nabyć odpowiedni klej do przyklejenia okładzin na deskę rakietki do tenisa stołowego. Może być to klej wodny lub klej kauczukowy – kauczukowe kleje można nabywać w zwykłych marketach (ważne aby w składzie miały rozcieńczenie tylko benzyną bez polimerów i innych składników silnie więżących).

Bardzo dobrze sprawdzają się takie kleje jak butapreny, butapreny i tego typu produkty – one tworzą warstwę sprężyście kauczukową po wyschnięciu. Pamiętajmy że nie każdy jest dobry – powinie być tylko ten co tworzy powierzchnię kauczukową bez wcześniej wspomnianych dodatków.

Przy kupnie kleju dobrze jest sprawdzić czy jest on klejący. Często kupując tubki lub puszki kleju okazuje się, że mimo aktualnej daty przydatności jest on słaby lub całkowicie wodnisty i się nie wiąże.

Tak po prostu się zdarza i to całkiem nie tak rzadko – dlatego dobrze mieć paragon w razie czego aby oddać klej jaki nie działa – można sprawdzić to już w sklepie nabierając odrobinę go na palec, czy zaczną się powierzchnie po chwili kleić do siebie.

Przygotowanie do sklejenia okładzin. Okładzinę wyciętą lub jeszcze na kwadracie należy podłożyć na twardej powierzchni – stole nakrytym gazetami czy czymś takim. Następnie posmarować jej powierzchnię cienką warstwa kleju, aby na całości był on rozprowadzony równomiernie.

Rozprowadzanie kleju można wykonać za pomocą specjalnych gołąbeczek do tego przeznaczonych lub zwykłego kawała gąbki – mogą być to te kuchenne, ustawione grzbietem lub lepsze silikonowe wałki jakie nie chłoną kleju.

Także klej można rozprowadzać pędzlem sylikonowym lub tradycyjnym a nawet palcem przez rękawiczkę lub gołym palcem.

Ważne, aby warstwa kleju okrywała całą powierzchnię okładziny po równo, oraz tak samo deskę w miejscu klejenia gum. Następnie należy chwilę odczekać, aby warstwy kleiwa trochę stężały i zacząć podłączać te powierzchnie.

Można to zrobić na takiej zasadzie, że kładzie się okładzinę dołem do podłoża (ważne aby nie zrywać z nowej okładziny foli ochronnej) na krawędzi stołu lub książki – logiem okładziny od spodu do siebie. Następnie kładzie się na niej deskę i dociska aby usunąć warstwy nadmiaru kleju i aby okładzina przywarła wszędzie jednakowo.

Docisk powinien być na tyle silny, aby dobrze połączyć obie warstwy i na tyle długi aby klej całkowicie związał te powierzchnie. Pamiętajmy. że w rakietce kleimy gumy najlepiej na środku kwadratu okładziny względom boków oraz centralnie krawędzią dolną do styku rączki z blatem deski.

Innym sposobem jest naklejenie okładziny od góry. Kładziemy deskę rakietki na stole z już nałożonym i rozprowadzonym klejem oraz kładziemy na nią od góry okładzinę, która jest także pokrytą klejem.

Aby nie powstały wtedy bąble powietrza i nierówności klejenia można to robić na tej samej zasadzie jak klei się ochronną filię na ekran telefonu – czyli od góry do dołu prasując wszelkie miejsca z powietrzem.

Aby dobrze nakleić tym sposobem okładzinę można pomagać sobie wałkiem kuchennym lub rurką stalowa czy taką z tworzywa. Należy nią wałkować powoli przyklejaną okładzinę tak, aby na całości przywarła równomiernie.

Sposób ten ma wadę, że czasami można nakleić krzywo okładzinę lub zacznie się ona odrywać od miejsce jej pierwszego naklejenia. Po naklejeniu także wato sprawować całość i przycisnąć, aby dobrze się wszystko złączyło do czasu związania całkowitego kleju.

Pamiętajmy, że okładziny z efektem świeżego kleju można z powodzeniem kleić klejem wodnym a natomiast pozostałe można zarówno wodnym jak i kauczukowym.

W zasadzie w przypadku naklejenia także kauczukowym okładzin z budowanym efektem nie powinno być problemów, ale jest to taka ogólna wskazówka że i tak są one już napięte powierzchniowo i nie warto aby struktura się zmieniała po wniknięciu w podkład kleju kauczukowego.

Nie mniej jednak warto to samemu przetestować bo opinie są podzielone. Osobiście polecam zawsze i do wszystkiego prędzej klej kauczukowy rozrzedzony.

Przyklejenie okładzin na desce rakietki do tenisa stołowego jak wiać jest bardzo proste. Można wykonać je bardzo szybko (choć zależy to od czasu wiązania kleju) i na pewno każda osoba da sobie z tym radę, bez najmniejszych problemów.

Dobrze na początku poćwiczyć zarówno naklejanie okładziny jak i jej wycinanie na tańszych zestawach – zarówno gumy jak i deski by nabrać wprawy przed zabawą na droższym sprzęcie. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *