Kiedy nie warto jechać na ryby – ryby słabo biorą
Ryby biorą w określonych porach i warunkach atmosferycznych lepiej niż w innych. Dlatego warto wiedzieć kiedy nie warto jechać na łowy gdyż i tak prawdopodobnie nie będzie to udany dzień.
Na jakość oraz częstotliwość brań wpływa zarówno pora dnia, pogoda jak i ciśnienie atmosferyczne. Wszystkie te elementy tworzą dość skomplikowany zestaw mający duże znaczenie na żerowanie ryb.
Szczególnie słabe brania są przeważnie zauważalne w okresie popołudnia między godziną 12 – 17 w dni mocno upalne o dużym nasłonecznieniu tafli wody.
Przeważnie w tych godzinach ryby biorą bardzo słabo ale wręcz wcale nie biorą. Pamiętać należy, że ryby szczególnie żerują w okresie porannym i nocnym.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na słabe połowy jest kierunek wiatru. Jeśli wieje wiatr wschodni lub północny lub kombinacja tych wiatrów to ryby mogą znacznie słabiej żerować. Raczej ten typ pogody nie jest polecany dla wędkarzy, często brania są bardzo znikome lub delikatne.
Kolejny ważny aspekt to ciśnienie atmosferyczne. Szczególnie słabo biorą ryby podczas dużych wahań ciśnienia oraz w jego skrajnych odchyleniach. Aby ryba dobrze brała, najlepiej gdy przez kilka dni jest podobne ciśnienie atmosferyczne.
Podczas dużego wiatru lub w silnym deszczu także ryba może słabiej brać lub co najmniej brania mogą być gorzej sygnalizowane przez spławiki. Dlatego także warto wziąć do przemyślenia taką pogodę czy warto wybierać się powędkować.
Koniecznie trzeba wspomnieć o porach roku w jakich nie bierze dana ryba. Nie każdy gatunek ryb jest całoroczny podczas brania.
Ryby takie jak karaś, lin lub karp nie będą z reguły brały w okresach wczesnej zimy do końca wczesnej wiosny – warto więc sprawdzać kalendarz brań na dany gatunek ryb, aby połowy były znacznie bardziej udane. Zapraszamy do kolejnych artykułów.