Jak zakładać stopery wędkarskie na żyłkę
Stopery wędkarskie to blokada – jaka jest przydatna w połowach na spałki przelotowy (gdzie można ustawić dowolny grunt) jak i inne zestawy do łowienia ryb.
Stopery wykonane są z reguły z gumy lub tworzywa elastycznego. Bywają w bardzo różnych kształtach od kulek poprzez walce jak i bojki.
Także mamy do wyboru ich różne rozmiary, od tych najmniejszych do bardzo grubych i dużych na większe zestawy wędkarskie.
Sprzęt ten ma zawsze za zadanie blokować możliwość przesuwania się danego zestawu do innego położenia na żyłce niż sami określimy właśnie za jego pomocą.
Wykorzystanie ich jest szczególnie polecane w wszystkich spławikach przelotowych (najlepsza metoda zaczepu spławika) jak i stosowaniu koszyczków zanętowych czy rurek przeciwsplątaniowych oraz innych zestawów.
Stopery wędkarskie dobiera się zawsze pod względem kształtu oraz wielkości do danego zestawu wędkarskiego jaki używamy na żyłce. Musi być on na tyle duży, aby nie przepuścił przez oczko tego co ma mieć ograniczoną głębokość zanurzenia lub pływania – czyli aby oczko przelotowe było mniejsze niż dany stoper i nie mógł on przez nie się prześliznąć.
Jak zakładać stopery wędkarskie – jest to bardzo proste i szybkie. Na wszystkich kupowanych zestawach znajdują się one na żyłce lub na druciku. Zawsze choć jedna końcówka żyłki lub linki drutowej na jakiej wiszą jest w kształcie pętelki (zamkniętego oczka).
Należy żyłkę główną jaka jest już na wędce (żyłka bezpośrednio z kołowrotka wędkarskiego przepuszczona przez przelotki wędki) przepuścić na końcówce przez oczko żyłki czy drucika stoperów.
Następnie żyłkę główną łapie się za przełożoną końcówkę tak aby powstało naciągnięcie dwóch tych żyłek (stoperowej i głównej) – kolejny krok to przepchanie stopera na żyłkę główną wędki.
Stoper należy złapać za korpus i go napchać na zagiętą żyłkę główną, jaka jest przeciągnięta przez oczko trzymadła stoperów. Jest to bardzo proste. Stoper należy tak wysoko wepchać na żyłkę aby jeden złożony koniec żyłki głównej sam się zluzował i pozostał na żyłce już założony stoper wędkarski.
Wykonanie tego zajmuje około 10 sekund. Warto dodać aby wybierać zdecydowanie ten sprzęt mocowany na drutach a nie żyłkach, jakie z czasem słabną i mogą się zrywać przez co nie da się ich później założyć.
Warto przy zestawach spławikowych przelotowych pamiętać, że korzystne jest posiadanie stopera zarówno do gruntu nad spławikiem jak i pod nim, aby oddzielał go od ciężarków – co zapobiega splątywaniu się ich z haczykiem.
Najlepiej wybierać te gumowe – one ciasno chodzą i najdłużej są sprawne. To wszystko, zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie oraz komentarzy.