Jak przykleić BEZ KLEJU okładziny do Tenisa Stołowego

Okładziny do tenisa stołowego, zawsze nakleja się na deskę rakietki. Tak złożony zestaw dopiero zaczyna działać prawidłowo. Bardzo ważne podczas klejenia okładzin jest to, aby nie powstawały wolne przestrzenie – bez przywierania do deski podkładu.

Jeśli sklejenie nie będzie wykonane prawidłowo na całej powierzchni deski, to rakietka będzie miała różne odbicie piłki w różnych miejscach. Okładziny można przyklejać typowymi klejami. Przykładowo takimi jak kauczukowe (które szczególnie polecam), oraz wodnymi. Można to także zrobić. zupełnie bez użycia klejów.

Klejenie okładzin bez kleju tenisCzym przykleić okładziny na deskę do tenisa stołowego bez użycia kleju

O ile w osobnym artykule dokładnie opisaliśmy – jak robić klejenie z wykorzystaniem kleju. Teraz warto przyjrzeć się metodzie o wiele szybszej i całkowicie niewymagającej żadnych klejów. Metoda ta jest szczególnie przydatna, jeśli ktoś szybko i często potrzebuje wymieniać okładziny do tenisa stołowego na inne. Na przykład podczas testowania okładzin, lub zmiany sprzętu podczas gry – z zachowaniem tej samej deski.

Do klejenia okładzin na deskę bez kleju – wystarczy najzwyklejsza dwustronna taśma klejąca. Tutaj jednak bardzo duża uwaga, nie powinna to być zbyt mocna taśma. Podkład i deska łatwo przywierają do każdej taśmy. Zbyt silna, może w przyszłości uszkodzić ich strukturę – na przykład podczas ściągania tego zestawu.

Dwustronna taśma klejąca powinna być do zwykłych prac lekkich, a nie – tak zwane gwoździe w taśmie. Jeśli będzie zbyt silna – może podczas zdejmowania okładzin uszkodzić ich podkład, lub strukturę fornirów drewna. Tak samo jak kleje wodne do tenisa stołowego – jeśli są zbyt mocne, to mogą uszkodzić te elementy.

Zaletą taśmy dwustronnej jest to, że natychmiast po naklejeniu okładzin na deskę – możne grać taką rakietką. Taśmy te nie zmieniają parametrów okładziny ani deski, wszystko ma identyczne osiągi jak z wykorzystaniem typowych klejów.

Jak przykleić okładziny do deski bez kleju – dwustronną taśmą klejącą

Bez znaczenia czy przyklejamy okładziny nowe lub używane. Przygotowanie taśmy do klejenia wykonuje się tak samo. Dwustronną taśmę klejącą dobrze jest nakleić paskami na deskę do tenisa stołowego. Najlepiej zacząć klejenie w oddaleniu około 1 milimetra od rączki. Taśmy nanosimy pasami, tuż obok siebie. Nie może jedna nachodzić na drugą.

Istnieje prawdopodobieństwo, że na końcówce deski powstanie drobny cypel nie pokryty standardowej szerokości taśmą. Wystarczy wyciąć fragment taśmy i nakleić go na pozostały brakujący element. Następnie zdejmujemy – jeśli występuje, zabezpieczenie wierzchnie taśmy klejącej.

Kolejnym krokiem jest przyklejenie okładziny do deski. Wykonuje się to zawsze od strony rączki. Jeśli okładzina była już wycięta wcześniej (na przykład używana) – to w zależności do tego jak mocno kryła blat deski – tak należy ją nakleić.

Jeśli jest nowa, można przykleić ją wyśrodkowaną od praktycznie samej rączki. Lub oddaloną około 1 mm od rączki. Nie ma to dużego znaczenia.

Bardzo ważna uwaga: taśmy klejące dwustronne, nie pozwalają skorygować już po naklejeniu okładziny. Z tego powodu, że nie ma tam pola ruchu. Nie ma efektu pływania okładziny, jak na kleju – aby później ją poprawić co do wyśrodkowania. Dlatego musimy przyklejać ją od razu prawidłowo. Również z tego powodu, zakłada się okładzinę od strony rączki – rolując ją ku końcowi deski.

Tak założone okładziny do tenisa stołowego – natychmiast nadają się do gry. Jest to więc metoda bardzo szybka. Bez konieczności odczekiwania na pełne wiązanie klejów. Należy tylko pamiętać, aby nie używać zbyt mocnych taśm. Lepsza jest słaba taśma, niż zbyt mocna.

Swojego czasu firma Donic opracowała podobny system o nazwie QRC (Quick Rubber Change). Były to zmienne okładziny, bez konieczności stosowania klejów – przeznaczone szczególnie do desek w całości karbonowych. System ten, jednak się nie przyjął na szerszą skalę.

Istnieją także specjalne folie do przyklejania okładzin. Jednakże wychodzą one bardzo drogo na tle innych rozwiązań – nawet standardowego stosowania klejów. Jest to zwykła folia w kształcie okładziny – do przyklejenia na deskę lub okładzinę.

Po sklejeniu ich razem całość się wycięcia. Folie klejące – były by dobrym rozwiązaniem, gdyby nie ich przesadna cena. Znacznie taniej wychodzi stosowanie klejów.

Jeśli potrzebuje się szybko przykleić okładziny do tenisa stołowego bez kleju, to dwustronne taśmy klejące będą dobrym pomysłem. To jest szybki i niezawodny sposób.

W przypadku demontażu okładziny z deski – mogą pozostać na niej ślady po taśmie. Warto wtedy przetrzeć deskę bawełnianą szmatką lub gąbką do naczyń. Aby usunąć wszystkie ewentualne zabrudzenia.

Warto podkreślić, aby nie używać zbyt mocnych taśm. Bo mogą stanowić problem podczas zdejmowania okładzin – zarówno dla deski, jak i podkładu okładziny do tenisa stołowego. Taśma powinna mieć umiarkowaną siłę klejącą.

To rozwiązanie jest bardzo szybkie i praktyczne. Warto z niego korzystać, gdy zabraknie nam klejów – lub po porostu czasu na ich wysychanie. Zapraszamy także do kolejnych tematów w serwisie.

Dodatkowe źródła opracowania:
1. Informacje o okładzinach do tenisa stołowego [pl.wikipedia.org/wiki/Okładzina_(tenis_stołowy)].
2. System klejenia okładzin bez kleju Donic QRC [donic-schildkroet.com/en/features/technolgies.html].

Samemu też tak niejednokrotnie mocowałem gumy. Można wykorzystać klej wodny na szybko. Wysychanie to około 15 minut. Jeśli nie mamy dostępnego kleju, to taśma także się sprawdza. Choć to metoda domowa, bo na sali kto by to wycinał. Stosowałem także folie, również są dobrym pomysłem.

Tutaj się zgodzę, że folie mają zadziwiająco wysokie ceny. Powinny kosztować najtaniej, a kosztują najwięcej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *