Jak samemu trenować grę w tenisa stołowego – trening w pojedynkę

Trening gry w tenisa stołowego można wykonywać także samodzielnie (w pojedynkę) jaki przyniesie rezultaty. Jest kilka możliwości treningów, opierają się one na innych elementach niż trening z partnerem – ale także są jak najbardziej przydatne i warto o nich pamiętać.

Istnieje kilka metod na jakimi można wykonywa bardzo dobre treningi – można je podzielić na te z wykorzystaniem dodatkowych sprzętów, tych na samym stole do gry oraz treningi bez wykorzystania stołu ale przykładowo z ścianą.

Jak trenować tenis stołowy samemuNajbardziej typowe metody rozwoju zawodnika w pojedynkę to korzystanie z dodatkowych urządzeń, takich jak roboty czy returnboardy. Następnie korzystanie z samego stołu w różnych układach i w końcu z pionowej lub pochylonej ściany – jaka może dać ciekawą możliwość rozwoju.

Roboty do gry w tenisa stołowego – do nich nie trzeba partnera, to zawsze będzie techniczny trening pojedynczy. Roboty są różnego rodzaju, począwszy od tych co tylko rozrzucają piłki poprzez te co mogą ją podkręcać w dowolny sposób z rozrzutem piłki na stole oraz zmienną siła wylotu a także długości lotu piłki.

W zasadzie urządzenia te nadają się do treningu odbioru piłek oraz wykonaniu z danej piłki ataku lub zagrania. Jest to nauka techniczna elementów gry. Roboty ustawia się z reguły na rozłożonym na stole do gry lub na osobnej konstrukcji.

Returnboard – to nic innego jak pochylone z możliwością regulacji płyty pokryte okładzinami lub same płyty o podobnej powierzchni jakie ma stół do tenisa stołowego. Płyty te służą do rozstawienia na stole (czasami mają własny duży stelaż) i celowania piłki tak aby odbita od powierzchni trafiała na returnboard oraz powracała do zawodnika. Płyty te po trafieniu dobijają piłkę z powrotem na pole z jakiego ją uderzyliśmy.

Są znacznie tańsze niż roboty ale mają mniejsze możliwości treningowe. Ich zaletą jest natomiast ćwiczenie powtarzalności na jednej piłce przy uderzeniu topspinowym. Można trenować także inne uderzenia jako kończące wymianę piłek z returnboardem. Istnieją różne rodzaje i wielkości tych urządzeń – także dość łatwo wykonać je samodzielnie- co wyjdzie znacznie taniej niż zakup gotowego.

Serwisy wykonane na stole – do treningu tego fragmentu stałego gry nie trzeba partnera. Można ćwiczyć ich wykonywanie równie skutecznie samodzielnie. Dobrze próbować nowych typów uderzeń i nadawania rotacji oraz ich układów, długości i mocy.

Można ćwiczyć dowolną rotację i typ zagrania. Wadą jest, że nie wiemy jak serwis jest skuteczny bez partnera, ale do samego szlifowania tego elementu nie potrzeba drugiej osoby.

Nauka celności – przydatny będzie do tego rozłożony stół do tenisa stołowego lub ściana. Całość polega na naklejeniu taśmą lub zaznaczenie kredą bądź w inny sposób miejsca na stole (ścianie) i celowanie w niego piłką po odbiciu rakietką. Na powierzchni płaskiej będzie to celowanie wykorzystane na przykład w serwisie a na pianowej celowanie do punku przy jednoczesnym dobijaniu ciągłym piłki.

Stół złożony w połowie lub wykorzystanie gładkiej ściany – w tym układzie można wykonać kilka treningów. Celowanie w wybrane miejsce lub trening szybkościowy. Celowanie polega na podobnych założeniach jak punkt wyżej z czego warto zaznaczyć kilka „tarcz” aby przy odbijaniu móc kierować je w wybrane pola. Celność ma znaczenia w tej grze a to realnie poprawia ten czynnik.

Druga możliwość to trening szybkościowy – polega on na szybkim odbijaniu piłki i nadążaniu za jej odbiorem oraz ponownym odbiciem bez jej upadku.

Można uderzać piłkę na ścianę z rotacją. Takie ćwiczenie realnie podnosi szybkość reakcji oraz możliwość zwiększania tępa w grze, co akurat w tym sporcie jest jedną z kluczowych cech. Odległość od powierzchni to im mniejszy dystans tym szybsza wymagana reakcja.

Warte uwagi rozwiązanie poboczne to także oglądanie meczy w wysokich ligach, aby zapoznać się z tym jak grają inni. Jak uskładają się do ataku, obrony i wygląda sama rozgrywka. Wiele zawodników ogląda mecze innych – co jest bardzo przydatne aby zapoznać nowe pomysły na zagrania jak i przenieść dobre rozwiązania na własne pole bitwy lub próbować je wdrożyć u siebie.

Treningi tego typu to świetna alternatywa na realne podniesienie swoich możliwości w tenisie stołowym. Warto korzystać z tych do jakich ma się możliwości, co więcej nie ma tutaj lepsze i gorsze – każdy z nich zarówno z wykorzystaniem sprzętu dodatkowe i bez niego ma równe znaczenie podczas późniejszych potyczek z przecinkami.

Zawsze są to stałe fragmenty gry jakie trzeba trenować. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

Także wykorzystuję ścianę, jak i deskę z naklejonymi okładzinami czyli returnboard. Trenuje w klubie i gram obecnie w 3 lidze tenisa stołowego. W klubie jak jest nieparzyście osób to takie treningi wykonuje osoba jaka chwilowo nie ma pary do gry. Czasami też gra się w 3 w tenisa na jednym stole, dwóch na jednego. Najlepsze efekty treningowe przynosi jednak to co poprawia szybkość bo to sport oparty na szybkości działania.

Odbicia od ściany tak trenują u mnie normalnie w klubie, jak stoły zajęte to odbijają od ścian piłki szybkościowo. Normalny trening na wzrost reakcji i bardzo pomocny. Serwisy też dobrze samemu ćwiczyć bo to także się przydaje. Celowanie w punkt sprawdza się tak sobie lepiej z osobą po drugiej stronie robić takie ćwiczenia. A urządzenia jak najbardziej są bardzo pomocne i to zawsze.

Ściana jest bardzo dobra do szybkości a nawet genialna aby podnieść czas reakcji. Można to ćwiczyć z kimś szybkie topspiny ale też i sama ściana zwiększa reakcje na piłki. Warto trenować samemu jak się nie ma przeciwnika.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *