Jak łowić różne gatunki ryb – garść porad

Ryby i ich gatunki biorą różnie. Każda z grup ryb charakteryzuje się specyficznymi braniami.

W całej technice zacinania ryb wszystko opiera się na tym, aby wyczuć odpowiedni moment w którym należy spróbować wyjąć rybę z wody, czy ją zaciąć.

Łowienie gatunków rybSpóźnienie się oznacza zjedzenie przynęty i brak ryby a zbyt szybka reakcja oznacza po prostu uszkodzenie przynęty i także brak złowienia czegokolwiek.

Momentu na zacięcie nikt nie jest w stanie idealnie przewidzieć, nawet doświadczony wędkarz. Branie jest to walka w pewnym sensie nerwów a także utrata cierpliwości, podnieta i czekanie. Dzięki temu że jest wiadomo jak jaka ryba bierze na spławik można wyczuć dobry moment zacięcia ryby.

Tutaj opis podstawowych grup ryb oraz spławiki podczas brania w zachowaniu nadające się do zacinania ryby.

Jak łowić karasia – jest to ryba dość ostrożna więc nie będzie brała z wielkim przekonaniem a tym bardziej zdecydowanie. Karasie lubią się bawić przynętą co charakteryzuje się wolnym i nie pełnym znużeniem spławika oraz podciąganiem go w boki.

Gdy karaś już złapie się, spławik będzie jednostajnie lub z przyspieszeniem płynął w jednym kierunku z spławikiem. Tak biorą sztuki duże, a małe może się zdarzyć że zanurzą całkowicie spławik po ówczesnej wspomnianej zabawie.

Jak złowić lina – zależy jaki, w przypadku dużego osobnika będzie to zanurzanie spławika rzadkie ale mocne. Po czasie całkowite zatonięcie spławika i należy wtedy po około 3 sekundach zacinać rybę jeśli nadal jest pod wodą. Mały lin to brania z ciągłym zanurzaniem i ciągnięcie go w bok gdzie należy zaciąć.

Jak złowić płotkę – ryba podobna z wyglądu do karasia a z brania do lina. Płotka tak jak liny pobawi się przynętą i zazwyczaj po jej łyknięciu następuje całkowite zanurzenie spławika, gdzie zacinamy tak samo jak lina. Płotka raczej nigdy nie bierze tak, że płynie z spławikiem na wodzie. Brania są bardziej leniwe niż lina ale równie mocne.

Jak złowić okonia – ryba bierze na robaka bo jest mięsożerna. Brania to zanurzanie spławika lekkie podciąganie, chwilowe całkowite zanurzenia.

Ostateczne branie oznacza się tym że zanurzenie jest całkowite pod kontem czyli gdy ryba płynie z przynęta w jakimś kierunku. Wtedy po 3 sekundach także należy zacinać. Są to brania agresywne, nerwowe na spławiku i po tym je rozpoznajemy.

Wszystkie inne ryby łowione z gruntu charakteryzują się tym samym. Zawsze występuje szarpnięcie i czujemy coś na kotwicy że ciągniemy – czasami jest to bezwład lub że coś się cały czas szarpie.

Ważne jest to, aby nigdy nie dać luzu na żyłce, bo ryby nam się w tym i pozostałych przypadkach spławikowych wypną z haczyka. Żyłka musi być podczas zacinania i holowania ryby zawsze napięta.

Zwijamy ją nie tylko przez kołowrotek – bo tak może coś nam uciec w trzciny lecz i przez podniesienie wędki i szybsze zwijanie szpuli kołowrotka na napiętej żyłce. To tyle o podstawowych braniach ryb słodkowodnych i najbardziej pospolitych. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *