Jak zrobić zanętę i przynętę na dużo ryb

Każdy wędkarz używa zarówno zanęt jak i przynęt podczas wypraw na ryby. Nie zawsze zanęta będzie jednakowa z przynętą – ale w tym przypadku możemy połączyć te dwa terminy.

Najlepiej zawsze stosować to samo do łowienia na przynętę co stosowało się na zanętę ryb w wodzie, choć nie jest to reguła obowiązkowa, a często i niemożliwa do wykonania.

Zanętą na rybyJak wykonać bardzo dobrą zanętę na ryby – warto wiedzieć, że tak zwana ryba biała w większości przypadków lubi zarówno płody rolne jak i robaki. Zje dowolna kasze, ryże, chleb, kukurydzę, groch, fasolę, ziemniaki, ciecierzycę czy robaka i tego typu rzeczy.

Można stosować zanęty o bardzo drobnej frakcji, aby nie stanowiły pokarmu same w sobie ale nęciły ryby zapachem lub te jakie podkarmią także ryby.

Dobrym przykładem na skuteczną zanętę na liczne grono ryb będzie mieszanie składników – najprostsze rozwiązanie to zmieszanie ugotowanych kasz, ryżów i tego co było wymienione wcześniej w dowolnej konfiguracji.

Nie trzeba do tego dodawać robaków – mogą być to same płody rolne. Najlepiej dobrze ugotowane do miękkości po ostudzeniu zbić w dłoni w kulki o niezbyt dużej średnicy – około 4cm.

Można także wykorzystać zmieszane składniki luzem – po prostu wrzucać je do wody rozmachem lub punktowo z otwartej dłoni. Zaletą bardziej zbitej kulki jednak jest fakt, że poleci ona dalej i można nią rzucić celniej. Jednakże sposób zanęcenia miejsca nie ma tutaj takiego znaczenia.

Kulki dłużej leżą w wodzie i są skubane przez ryby – luźno wrzucone szybciej są zjadane ale przyciągają więcej ryb.

Istotną sprawą jest także przynęta – bardzo dobrze jeśli będzie składała się z tego samego co było stosowane na zanętę. Czyli w tym wypadku osobno zakładamy na haczyk jeden ze składników, jakim podkarmialiśmy miejsce – jeden elementy większej frakcji z tej mieszanki.

Pamiętajmy, jest to sposób na przyciągnięcie sporo i dodatkowo różnych ryb do danego miejsca – jeśli chce się łowić większe ryby metody stosuję się trochę inne – bo powinno się wtedy jednym pokarmem zanęcać i tym samym najlepiej łowić i dodatkowo podkarmiać to miejsce kilka dni przed właściwymi połowami.

Dobrze jest mocniej rozgotować składniki w celu powiększenia ich objętości, oraz aby były lepiej przyswajalnej przez ryby. Należy pamiętać, aby mieszanka składników była świeża, nie powinno się jej zamrażać ani przetrzymywać przez wiele dni.

Mieszanką tą zanęcamy ryby jednocześnie je podkarmiając a jednocześnie łowiąc na większe elementy z tej mieszanki na przykład wykorzystując pęczak czy groch itp. Po zakończeniu połowów o ile nie jedzie się ponownie na ryby jutro, będzie dobrze wrzucić to do wody i podkarmić ryby.

Mieszanka ta na dużo ryb nie jest niczym trudnym, jej zadanie to zanęcenie jak największej ilości ryb w miejscu w jakim łowimy. Natomiast warto wspomnieć, że często te największe ryby lubią wybierać spokojne miejsca żerowania.

Dlatego warto robić to z umiarem, aby nie było za dużej kotłowaniny, częściej podrzucając w tym miejscu nasza zanętę ale w mniejszych ilościach. To wszystko udanych połowów i zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie oraz komentarzy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *