Jaką wybrać siatkę na ryby – wędkarstwo

Siatki na ryby to urządzenia do przechowywania żywych złowionych ryb w wodzie. Stosuje się je na łowiskach wędkarskich. Siatki wędkarskie można podzielić na kilka różnych typów – każdy jest przeznaczony do innych zadań.

Można je podzielić na siatki na ryby (do przechowywania ryb na łowisku), sadzyki (siatki lub wiaderka czy kosze, na rybę żywą do połowu czyli żywca) , sieci wędkarskie (do łapania ryb wpływającej do sieci zanurzonej w wodzie). Siatki wędkarskie na ryby, są z nich najbardziej etyczną formą wędkarstwa.

Siatka na rybyCo zapewnia siatka na ryby – przede wszystkim to, że ryby żyją dłużej – bo znajdują się stale w wodzie. Jest to lepsza forma niż trzymanie ryb w wiadrze z wodą, bo one może się odtleniać. Ryby w siatkach się nie męczą i zawsze można je wymienić na inne – gdy złapie się coś lepszego.

Siatki na ryby także można podzielić na różne ich wykonania techniczne. Tutaj głównie chodzi o ich budowę oraz możliwości. Warto już na wstępie zaznaczyć, że kolory tych urządzeń nie mają znaczenia. Z reguły jednak będą występować o barwie czarnej lub zielono oliwkowej.

W większości przypadków będą wykonane z obręczy elastycznych (stalowych lub aluminiowych lub plastikowych) oraz naciągniętej na nie sieci nylonowych lub z innego tworzywa sztucznego. Tworzywo to jest niepodatne na warunki atmosferyczne.

Poza kolorem mogą różnić się obwodem obręczy (pierścieni) oraz długością. To ma spore znaczenie podczas wygody wędkowania. Pozostałe aspekty, takie jak kołnierze zaciskowe są już trochę mniej istotnymi dodatkami.

Jaką wybrać siatkę na ryby – w pierwszej kolejności należy rozważyć jej szerokość obręczy. Z reguły waha się ona od około 30 cm do nawet 60 cm średnicy. Im większe są obręcze, to tym łatwiej jest wrzucać rybę do nich po złowieniu.

Ryby także podczas zanurzenia w wodzie mają znacznie więcej przestrzeni do poruszania się. Jednakże im większy obwód pierścieni – to tym jest ona większa i trudniejsza w transporcie. Szczególnie jeśli przenosimy dużo sprzętów wędkarskich.

Ma to też znaczenie co do wielkości ryb, które będziemy niej przechowywać. Duża ryba jest dłuższa niż 30 cm, musiała by być ułożona wzdłuż siatki aby się zmieścić. Wtedy większe obręcze sprawdzają się znacznie lepiej na większe ryby.

Długość siatki na ryby także ma kolosalne znaczenie. Im dłuższa tym więcej może jej być zanurzonej w wodzie. Te o długości 60 cm czasami są zbyt krótkie. Jeśli mamy daleko do wody, wysokie nabrzeże lub duży uskok. Wtedy może za krótka siatka nie wchodzić wystarczająco do wody. W takim wypadku ryby do niej wrzucane się zmarnują.

Również jeśli jest od brzegu jest duża i długa płycizna, to ryby nie miały by dostatecznej ilości wody. Wtedy trzeba stosować siatki o wiele dłuższe – aby dobrze zanurzyły się w wodzie jej części z rybami. Im dłuższa, tym więcej miejsca dla ryb i łatwiejsze jej utrzymywanie w wodzie w każdych warunkach. Jednakże też tym większy parobem transportowy.

Najpopularniejsze siatki na ryby mają wymiary około 35×80 cm. Z czego samemu stosuję najczęściej, gdzie jest przy brzegu głęboki i łatwy dostęp do wody 35×60 cm, a gdzie dostęp do głębokiej wody jest trudny 40×120 cm.

Uchwyt siatki wędkarskiej stanowi z reguły sznurek połączony z jej dwoma bokami górnej obręczy. Do tego sznurka można doczepić dłuższy dodatkowy sznurek – aby siatkę opuszczać do wody na przykład z nabrzeża czy wzniesienia. To ułatwi jej odpowiednie zanurzenie oraz możliwości jej wykorzystania.

Siatki tego typu często posiadają kołnierz zaciskowy, tuż po pierwszej sekcji obręczy. Służy on do tego, aby ryby nie mogły z niej wyskakiwać i wypadać. Nie jest to konieczne ale czasami może się przydać.

Wszystko zależny od tego jak umieścimy siatkę w wodzie, czy bardziej pionowo czy bardziej leżąco. Im dłuższa tym bardziej jej dłuższa część może leżeć zanurzona w wodzie, a jej przód wystawiać pionowo nad wodę – będzie wtedy też łatwo do niej wrzucać ryby.

Jaką wybrać siatkę wędkarską na ryby – przede wszystkim dobrze dopasowaną do wielkości ryb oraz łowiska. W zasadzie to łowisko determinuje konieczną jej wielkość. Czyli łatwość dostępu do wody, oraz jej głębokości tuż przy miejscu gdzie jest ona założona.

Zdecydowanie polecam stosowanie zawsze większych, bo mają znacznie szersze możliwości i sprawdzają się na każdym typie łowiska. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

Co na to inne osoby:

1. Zielone są ładniejsze niż w innych kolorach. Ale faktycznie zgodzę się, że to nie ma znaczenia. Moja to prawie dwa metry. Z tego powodu, że często mam trudny dostęp do wody. Siatka na ryby bardzo ważna i chyba nawet obowiązkowa, jak ktoś bierze ryby.

2. Nie mam żadnej i nie korzystam. Już kilka razy kontrola mnie się pyta, gdzie jest moja siatka. Abym pokazał co w niej mam. A ja nie mam. Ryby wypuszczam po złowieniu. Nie zbieram niczego z wody. Nie umiem ich obierać i nawet ich bym nie chciał zbijać.

3. Moja siatka na ryby ma chyba 100 cm długości. Zupełnie mi to wystarcza. Szerokość obręczy to 30 cm. Jest to niestety trochę za mało, czasami zdarzało się, że ryba spadała z boku i nie trafiała do siatki tylko do wody. Dobrze opracowany materiał, fajnie wymienione informacje.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *