Dlaczego trzeba gruntować podłoże do malowania i gładzi
Płyny gruntujące to preparaty zawierające w swoim składzie mieszankę elementów mających poprawiać podłoże do kolejnych czynności. Grunty do podłoży wykorzystuje się z wielu różnych powodów – mają szerokie i bardzo pozytywne zastosowanie.
W dawniejszych czasach nie używało się tego typu preparatów, co skutkowało różnymi problemami. Grunt nakładany na powierzchnie przykładowo ścian czy sufitów znacznie ułatwia późniejszą pracę na tych powierzchniach a także ich trwałość.
Dlaczego należy zawsze gruntować ściany, sufity i inne powierzchnie przed dalszymi pracami. Chodzi tutaj przede wszystkim o „ulepszenie” podłoża do dalszych prac i jego zabezpieczenie. Warto dodać że, można używać dowolnego preparatu gruntującego – dopasowanego bezpośrednio do podłoża lub uniwersalnych. Te uniwersalne sprawdzają się również doskonale.
Dzięki gruntowi, którym pokrywa się ściany czy sufit wzmacnia się ich podłoże. Staje się one znacznie bardziej stabilne na przyjęcie gładzi szpachlowej lub farby czy innych pokryć powierzchni. Podłoże staje się bardziej lite oraz mocniej spojone. Ewentualne luźne fragmenty zostają lepiej zakotwione i powiązane w podłożu. Ale to nie jest jedyne działanie preparatów gruntujących.
Kolejne działanie gruntów to wyrównanie chłonności podłoża – bardzo często w różnych obszarach ścian czy sufitów może być różna chłonność podłoża. Jest to uzależnione grubością danego podłoża jak i szczególnie jego rodzajem.
Wiele powierzchni bywa mieszanych co do budulca – beton z łatami gipsowymi, płyta kartonowa z łatami gipsowymi lub zupełnie inne połączenia.
Po zagruntowaniu podłużna chłonność całej powierzchni staje się wyrównana. Grunty tworzą litą warstwę zabezpieczającą o małej nasiąkliwości, a tym samym tworzą jednakową powierzchnię osłonową.
Gruntowanie powierzchni to także znaczne zwiększenie przyczepności podłoża. Farby lub gładzie szpachlowe lub też inne warstwy mogą bez takiej zwiększonej przyczepności odpadać. Zwiększenie przyczepności za sprawą gruntu zapobiega odrywaniu i łuszczeni się. Dotyczy to każdych nakładanych warstw. Dzięki temu całość nakładu trzyma się stabilnie i pewnie podłoża.
Dawniej gdy powszechnie nie były używane emulsje gruntujące – pojawiał się problemy łuszczenia farby lub odchodzenie elementów nałożonych z biegiem lat. Dzięki powłoce gruntującej całe podłoże silnie trzyma, to co się na nie nałoży.
Większość osób dlatego gruntuje gołe ściany czy sufity, następnie nakłada warstwy (gładzi, tynku, cementu, gipsu, farby itp.). Jeśli nie jest to ostatnia powłoka (farba) to ponownie gruntuje powierzchnie do nałożenia innego typu warstwy – z reguły kończącej farby.
Czyli gruntuje się powierzchnię i odczekuje aż wyschnie – nakłada warstwy na przykład gładzi szpachlowej i odczekuje aż wyschną – ponownie gruntuje powierzchnię i odczekuje aż wyschnie a następnie maluje finalnie ściany. Tak przygotowane podłoże daje pewność bardzo długiej trwałości.
Ostatnia z najbardziej istotnych korzyści gruntowania podłoży jest zmniejszenie zużycia farb. Dzięki zmniejszeniu chłonności podłoża oraz jego ujednoliceniu znacznie mniej potrzeba farby do pomalowania powierzchni. Emulsja gruntująca tworzy barierę, która nie będzie nasiąkała farbą a tym samym zaoszczędzi się jej na mniejszym zużyciu.
Warto wspomnieć, że preparaty gruntujące są tanim produktem i zdecydowanie wartym wykorzystywania przy każdym działaniu na powierzchniach w tym na ścianach czy sufitach. W rzeczywistości cena wydana na te środki zwraca się z nawiązką, dzięki szerokim funkcją płynów gruntujących.
Zdecydowanie polecamy ich używania, to naprawdę ułatwia pracę i zabezpiecza je przed uszkodzeniami. Zapraszamy do kolejnych artykułów w serwisie oraz komentarzy.
Dawniej tynki były bardziej lite a teraz komponenty pokrywające są takie, że trzeba dodać wzmocnienie podłoża. Zawsze przeciągam jakimś płynem gruntującym przed dawaniem gładzi a nawet łataniem dziury w ścianie. Nawet jak łatam dziurę to robię tam malowanie gruntem a potem dopiero daję łatę i na łatę ponownie grunt. Można to sprawdzić tym, że jak się uderzy w taką ścianę nie powstaje duże uszkodzenie.