Jak zrobić węzeł wędkarski – Prosty i mocny

Węzły wędkarskie są wykorzystywane do różnych elementów w wędkarstwie. Mogą być to węzły wykorzystywane do tworzenia przyponów na haczyk, lub inne elementy zestawów.

Węzły wędkarskie można wykorzystywać także do łączenia dwóch różnych żyłek czy plecionek.

Węzeł wędkarskiMają bardzo szerokie zastosowanie w wędkarstwie. W rzeczywistości zdecydowanie sprawdzi się znajomość przedstawionego węzła – który jest jednym z najprostszych oraz najbardziej uniwersalnych.

Węzeł wędkarski można wykonać w ciągu 5 sekund i nawet z zamkniętymi oczyma – jest on tak prosty. Całość polega na tym, aby złapać żyłkę na której chcemy wykonać węzeł i złożyć jej końcówkę na dwie części (na długości około 8 cm).

Następnie podwójne części żyłki naciągamy, aby stworzyły dość prostą linię. Następnie linię z podwójnie złożonej żyłki zaginamy, tak aby stworzyła pętelkę – którą trzymamy w dłoniach. Pętla czyli nałożenie na siebie żyłek stworzyły kółeczko.

W taki sposób uzyskało się dwa kołeczka (pętelki). Jedną jest podwójnie nałożona na siebie żyłka (podwójna) a drugą pętelkę synowi końcówka od strony zagięcia złożonej podwójnie żyłki. Końcówkę stanowiących podwójne żyłki przekłada się przez tą drugą pętelkę i zaciąga żyłkę. Tak powstaje prosty ale bardzo skuteczny węzeł wędkarski.

Jest to bardzo proste działanie, nie wymaga żadnej specjalnej sprawności ani uwagi. Można wykonać taki węzeł nawet po ciemku. Jego zaletą jest to, że się on nie skraca samoczynnie. Żyłka także nie przecina samej siebie. Jest to bardzo mocny węzeł i warto go stosować do każdej metody wędkarskiej,

Węzłów wędkarskich jest znacznie więcej. Jednakże nie będą one stanowiły lepszego rozwiązania od prezentowanego, tylko bardziej złożone o tych samych rezultatach. Dlatego najprościej stosować ten najprostszy węzeł – bo także wykonamy go najszybciej.

Warto także pamiętać o tym, że stosując węzły wędkarskie do haczyków na przyponach – przypon, czyli żyłka na jakiej mocowany jest haczyk – powinna być cieńsza od żyłki na kołowrotku.

To zabezpiecza przed zerwaniem całego zestawu podczas zaczepu. Dzięki stosowaniu takich metod zrywa się tylko sam haczyk, który jest wiązany na cieńszej i słabszej żyłce od tej głównej. Która to żyłka jest na kołowrotku, oraz na której jest zamocowany pozostały zestaw wędkarski.

Dodatkowo warto dodać, że można stosować do wiązania haczyków maszynki. One wielokrotnie ułatwiają wiązanie haczyków wędkarskich dowolnej wielkości. Powinno być to jedno z podstawowych narzędzi wędkarzy do przygotowywania zestawów na ryby. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

Co na to inne osoby:

1. Wiele osób wybiera gotowe rozwiązania ze sklepu. Jest to wygodne i nie ma w tym nic złego. Ich jedyną wadą jest to, że nie mamy wtedy tak dużej swobody w wyborze długości przyponu. Czasami kupne rozwiązania są za długie. Wtedy trzeba je skracać ręcznie.

Również warto zwracać uwagę na to, jak silna jest żyłka na takim haczyku. Aby nie była silniejsza lub zbliżona mocą do tej głównej z kołowrotka. Chodzi o zabezpieczenie zestawu przed zerwaniem.

2. Samemu kupuję gotowe przypony z haczykami. Natomiast muszę węzeł robić ręcznie na żyłce od kołowrotka. Stosuję właśnie takie rozwiązanie jak w tym filmie. Można też wykorzystać krętliki lub agrafki ale je też trzeba mocować do węzła wędkarskiego.

3. Bardzo dobry węzeł wędkarski, to jest faktycznie jeden z najłatwiejszych a zarazem najlepszych. Dawniej stosowałem oplotki i bardziej złożone. Jak nauczyłem się tego to też stosuję tylko ten. Znałem bardziej złożony ale działał tak samo. Fajnie opisane i pokazane jak to robić.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *