Przypony wędkarskie na żyłce – do czego służą

Przypony na wędkach a w zasadzie żyłkach to inaczej pętelki, jakie mają kilka podstawowych funkcji.

Ten typ rozwiązania technicznego ułatwia zarówno zakładanie haczyku wędkarskiego, a tym samym mniejszą stratę czasu na podłączenie zestawu jak i dodatkowo bardzo dobrze zabezpiecza zestaw przed zerwaniem.

Przepon wędkarskiZ reguły żyłka główna jest znacznie grubsza i mocniejsza, od tej jaka jest zastosowana na fragmencie z przyponem trzymającym haczyk. Zabezpiecza to od urwania w przypadku zaczepu lub wyszarpnięcia większej ryby – chroniony dzięki temu jest cały zestaw wędkarski na skład jakiego wchodzą ciężarki oraz sam spławik.

Przypon na jakim jest haczyk urywa się jako jedyny i nie ma większych strat niż zerwany haczyk z kawałkiem żyłki.

Zastosowania te są jak widać bardzo korzystne i zdecydowanie warto stosować tego typu rozwiązania na rybach. Dobre przypony to inaczej pętelki zacieśniające na końcu żyłki mocowanie haczyka z inna żyłką jaka jest słabsza aby tylko ona się urywała.

Dwa rodzaje pętelek się łączą aby tworzyć całość zestawu wędkarskiego, ale ten od strony haczyka jest jak wypomnieliśmy zdecydowanie słabszy i ma to znaczenie praktyczne aby nie utracić reszty zestawu spławikowego wraz z obciążeniem.

Ten typ stosowania jest najbardziej typowym i praktycznym rozwiązaniem w dziedzinie wiązania haczyków wędkarskich jak i zakończaniu zestawu na ryby. Warto zwracać uwagę, aby typy żyłek były podobnego koloru – mimo, że nie jest to warunek konieczny do dobrych brań ryb.

Gotowe uwiązane haczyki z przyponami można nabywać w sklepach wędkarskich – co także jest ułatwieniem, gdyż nie trzeba wiązać ich samemu oraz są one gotowe do szybkiego zamontowania na zestaw żyłki w wędce.

Zdecydowanie warto zawsze używać ten typ rozwiązania mimo, że nie jest on jedynym sposobem na łączenie zestawu na ryby. Zapraszamy do kolejnych artykułów w serwisie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *