Co to jest grunt na wędce i jak go ustawiać

Gruntem na wędce a w zasadzie na zestawie wędkarskim nazywa się odległość umiejscowienia haczyka lub ciężarków względem spławika.

Im większy grunt tym połowy ryby są przeprowadzane na większych głębokościach – czyli bliżej dna zbiornika wodnego.

Grunt na wędceGrunt ustawia się zawsze w dopasowaniu od przewidywanego skupiska ryb czy rodzajów brań danego gatunku ryby.

Nie może być on stosowany jednakowo w każdym miejscu i na każdy rodzaj ryby. Ustawia się go także w zależności od pory połowu jak i szczególnie zawsze w zależności od głębokości zbiornika wodnego i typu wody czy jest ona stojąca lub płynąca.

W przypadku wód stojących nie musi być on duży – na wodach płynących raczej powinno stosować się większy z tego powodu że spławik będzie dzięki temu wolniej spływał od nurtu wody.

Grunt ustawia się zawsze na bazie dopasowania odległości ciężarków względem spławiku lub blokady przesunięcia spławika czyli stopera. Można także mierzyć taką odległość w odniesieniu do haczyka z przynętą aby nie leżała ona na dnie łowiska. Z reguły dobiera się go na łowisku poprzez próby zarzucania wędziska i oszacowaniu głębokości miejsca połowu.

Każde łowisko należy wybadać – czyli zmieniać grunt połowu w ten sposób aby sprawdzić na jaką głębokość można go maksymalnie zwiększyć oraz szczególnie na jakim ustawieniu jest on najbardziej korzystny względem ilości brań ryb.

Warto pamiętać o tym, że haczyk nie powinien raczej w większości przypadków leżeć na dnie ale być nad nim zawieszony – inaczej może się zaczepiać o dno i jego podłoże a dodatkowo nie każda ryba znajdzie go w dnie mimo żerowania przy podłożu.

Gruntowanie spławika czyli dociążenie go do takiego stanu, aby był on dobrym sygnalizatorem warto wykonać już w domu. Pamiętajcie że ciężarki ołowiowe wiesza się za przyponem haczyka – ma to na celu zachowanie ich w przypadku zerwania haczyka. Gdy spławik zagruntuje się w domu nie traci się czasu na jego odpowiednie dociążenie na samym łowisku.

Warto o tym pamiętać, aby oszczędzać czas jaki może być przeznaczmy już na same połowy bez konieczności dobierania ciężarów dla naszego zestawu spławikowego. Zapraszamy do kolejnych artykułów w serwisie.

Im głębiej się łowi tym praktycznie można złowić większa rybę. Oczywiście dotyczy to jeziora czy rzeki a nie morza. Ja łowię zawsze tak około 2 – 3 do max 5 metrów głębokości. Ogólnie staram się bliżej dna. Oczywiście płytko także można trafić dużą rybkę ale znacznie rzadziej niż głęboko.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *