Co oznacza dany kolor moczu

Rozpoznawanie koloru moczu samemu może być nie dość niedokładne.

Są liczne sprzeczne publikacje o barwach i ich przyczynach, przez co w wątpliwościach gdy dany niepokojący kolor utrzymuje się dłużej i ma przykładowo dziwnych zapach warto się udać do lekarza na konsultację.

Badania moczu to obok morfologi krwi podstawowe laboratoryjne badania diagnostyczne. Jest one całkowicie bezbolesne i bez inwazyjne w organizm.

Kolor moczuMocz w laboratorium analizuje się w dwóch etapach. Pierwszy ogólny polegający na ocenie właściwości fizycznych (kolor, przejrzystość, odczyn, woń, ciężar) i chemicznych ( białko, glukoza, ciała ketonowe). Drugie badanie pod mikroskopem osadu w specjalnej przygotowanej i odwirowanej probówce.

Bardzo intensywny zapach może oznaczać że pije się za mało płynów, gdy stężenie wydalanych produktów przemiany metabolicznej rośnie to zapach staje się mocniejszy.

Zapach słodki lub owocowy może oznaczać cukrzycę, wyjątkowo przykry może pojawiać się przy zapaleniu pęcherza moczowego lub nerek.

1. Mocz słomkowy tak samo jak przezroczysty. Można po nim przypuszczać że w większości przypadków z pęcherzem jak i drogami moczowymi jest wszystko w porządku. Zbyt przezroczysty może oznaczać zbyt duże nawodnienie lub oznaczać początek cukrzycy.

2. Mocz ciemnożółty – wskazuje na zbyt duże zagęszczenie. Zbyt mało się pije płynów. Na ściankach pęcherza osadzają się zbędne produkty przemiany materii, których pozbywa się wraz z moczem. To znak że organizm ma za mało wody i trzeba pić znacznie więcej. Taki kolor zazwyczaj spotyka się po przespanej nocy.

3. Pomarańczowy – zazwyczaj oznacza że wśród jedzenia były produkty z barwnikami. Często wiąże się wraz z zażywaniem witaminy B. Jeśli po 2 dniach od odstawienia leków nadal występuje może być to sygnał choroby wątroby. Warto więc wtedy udać się do lekarza.

4. Mocz purpurowy lub różowy – często występuje poprzez jedzenie buraków lub wypiciu barszczu. Lekko fioletowe zabarwienie może być sygnałem ciężkiej niewydolności jelitowej.

5. Mocz czerwony – może być wynikiem spożywania pokarmów z barwnikiem lub efektem leczenia. Często jednak sygnalizuje krwiomocz – czyli obecność krwi w moczu i wtedy należy iść do specjalisty.

6. Zielony – często to wynik zażywania antybiotyków lub żywności z tego typu barwnikiem. Może też świadczyć o zakażeniu pałeczką ropy błękitnej lub zażywaniu leków czy jedzenia typu szparagi. Może oznaczać też zapalenie gruczołu krokowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek lub zapalenie pęcherza moczowego.

7. Kolo mleczny – najczęściej świadczy o zakażeniu bakteryjnym układu moczowego. Może też wskazywać na obecność soli fosforanowych i kamienice nerkową. Wymaga konsultacji z lekarzem.

8. Kolor brązowy – może być to objaw gorączki i stanu zapalnego w organizmie lub krwotok z dróg moczowych oraz kwaśne pH moczu. Tego typu kolor oraz pienienie występuje także przy żółtaczce.

9. Kolor czarny – często przy przyjmowaniu preparatów żelaza. Jeśli powody są inne to warto udać się do lekarza.

Aby stwierdzić co oznacza kolor moczu trzeba dzień wcześniej odstawić lekarstwa, powstrzymać się od jedzenia i picia barwiących pokarmów. Nie wolno go pobierać w czasie menstruacji jak i na 2 -3 dni po niej.

Mocz do analizy przechowuje się w specjalnym pojemniku nabytym w aptece. Pojemnik się podpisuje własnymi danymi. Próbkę trzeba jak najszybciej oddać do analizy. Barwa jest tylko pośrednią informacją więc dokładną opinię może wydać tylko specjalista. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *