Skuteczne domowe sposoby na wzdęcia i gazy

Wzdęcia to nic innego jak nagromadzenie gazów w przewodzie pokarmowym. Dzieje się tak na skutek wielu różnych czynników.  Najczęstszym powodem do powstania i nadmiernego nagromadzenia gazów, jest zła dieta. Do nieodpowiedniej diety można zaliczyć zarówno to co się spożywa, ilość spożywanego pożywania oraz  godziny posiłków.

Warto jednak mieć na uwadze, że nadmierne gromadzenie się gazów czasami jest spowodowane także przez różnego rodzaju leki. Szczególnie te wpływające na układ trawienny. 

Co sprzyja powstawaniu wzdęć i gazów w organizmie

Sposoby na wzdęcia DomowePrzede wszystkim, jest to nadmiar spożywanego pożywienia.  Spożywanie zbyt dużych porcji posiłków, prowadzi do zaburzenia trawienia. Organizm nie jest w stanie poradzić sobie ze zbyt dużą porcją pokarmu, przez co jego część zaczyna fermentować. Fermentacja prowadzi do powstawania wzdęć. Z tym wiąże się także ryzyko powstawania zgagi (refluksów). Czyli nadmiernego powstawania kawasów żołądkowych, które nie są w stanie poradzić sobie z nadmiarem pożywienia.

Rodzaj pożywienia ma ogromne znaczenie względem możliwości powstania wzdęć. Pożywienie szczególnie sprzyjające powstawaniu gazów, to przede wszystkim niemal wszelkie owoce i nadmiar warzyw. Owoce i warzywa są niezwykle sprzyjające w zdrowej diecie, jednakże nadmierna ich ilość znacznie sprzyja fermentacji w organizmie. Tego typu składniki przeważnie mają siną formę fermentacyjną. Lepiej spożywać je rozłożonym w czasie. Spożycie dużej ilości owoców ze zdolnością silnej fermentacji na raz, jest szczególnie sprzyjające wzdęciom.

Zbyt późne godziny pożywienia oraz brak aktywności fizycznej, to kolejny z czynników prowadzących do powstawania kłopotliwych gazów. Ostatni posiłek powinno się spożyć nie później niż co najmniej 2 godziny przed snem. Każe pożywienie, szczególnie te duże powinno się „rozchodzić”. Chodzi o to, aby po pożywieniu była jeszcze jakaś aktywność fizyczna w ciągu tego samego dnia.

Warto dodać, że w niektórych przypadkach stres też może sprzyjać wzdęciom. Stres jest czynnikiem, który ma wiele odmian objawowych. Jedną z nich, jest także powstawanie gazów. Z reguły przewlekły stres, prowadzi do zaburzenia funkcji trawienia. Tym samym powodując czynniki sprzyjające powstawaniu gazów. W takim przypadku, warto korzystać z form relaksacyjnych oraz starać się ograniczyć stresujące sytuacje życiowe. Niestety jest to czynnik, na który posiada się ograniczony wpływ.

Jak unikać wzdęć i gazów

Najważniejszą zasadą w unikaniu wzdęć, jest świadome wybieranie odpowiedniego jedzenia. Pożywienie które ma w sobie dużo dodatków chemicznych, wzmacniaczy smaku i ulepszaczy oraz konserwantów – zawsze będzie produkowało gazy. Jedzenie z dodatkami, które naturalnie nie powinny się w nim znaleźć – wpływa produktywnie na fermentację w jelitach. To prowadzi do powstawania wzdęć i gazów.

Tak samo jak nadmierna ilość spożywanych owoców lub warzyw podczas jednego posiłku.

Spożywanie w godzinach wieczornych warzyw i owoców – zawsze doprowadza w nocy do fermentacji tego pożywienia. Powodem tego jest brak możliwości strawienia w tak krótkim czasie. Organizm w ciągu nocy przechodzi w stan spoczynku. Przez co procesy trawienne, także są spowolnione. Trawienie nocą w dużej mierze ustaje. W nocy szczególną aktywność względem pozostałych części ciała przejawia mózg i serce, sterujący mięśniami i czynnościami życiowymi oraz własnymi procesami. Pozostałe elementy ciała przechodzą w stan „uśpienia”.

Wolniejsze jedzenie, to jedna z ważniejszych cech zapobiegania wzdęciom. Wiele osób posila się zbyt szybko, tym samym zjada więcej niż potrzebuje ich organizm. Sprawa jest jeszcze bardziej złożona, gdyż powolne przeżuwanie znacznie dokładniej rozdrabnia jedzenie. Tym samym jest one lepiej trawione. Podczas powolnego przeżuwania, nie tylko dokładniej rozdrabnia się pokarm, ale także dodaje do niego więcej śliny – czynnika istotnego w pomocy w późniejszym trawieniu.

Osoby narażone na powstawanie wzdęć powinny spożywać pokarmy w mniejszych ilościach. Lepiej jest jeść częściej, ale mniejsze porcje. Duże porcje na raz, uniemożliwiają ich trawienie na bieżąco.

Przejawianie aktywności fizycznej w ciągu dnia po głównym posiłku – jest bardzo ważne. Przynosi to o wiele lepsze rezultaty, niż ćwiczenia poranne. Ciało podczas aktywności fizycznej przyspiesza metabolizm, redukuje stresy, prowadzi bardziej wydajny tryb chemiczny organizmu. Na dodatek pozwala zalegającym posiłkom w uładzi pokarmowym się „ułożyć”. Ciało podczas ruchu, także pracuje wewnętrznie na większych obrotach. Tym samym rozwiązuje wiele problemów z wzdęciami, zaparciami oraz problemami trawiennymi. Aktywność fizyczna warto aby była wykonywana, po głównym posiłku. Warto jednak pamiętać, że odstęp od posiłku do aktywności, powinien wynosić co najmniej godzinę.

Domowe sposoby na wzdęcia i gazy

Istnieje wiele sposobów na tego typu dolegliwości. Warto mieć na uwadze to, że dla różnych osób zastosowane metody będą miały różne rezultaty. Ludzki organizm jest skomplikowanym zbiorem ograniczono chemicznym. Dlatego różne środki mogą przynosić odmienne rezultaty. Dobrą wiadomością jest to, że z czasem wypróbowanie kilku metod, określi która jest najskuteczniejsza dla własnego organizmu.

Jeśli zastosujemy się do wszystkich powyższych metod prewencyjnych, a mimo to dopadną nas wzdęcia. Można skorzystać z kilku domowych sposobów na ich redukcję. Tutaj jednak trzeba nadmienić, że nie ma na to złotego środka, całkowicie rozwiązującego problem po fakcie.

Naturalne składniki mogące redukować wzdęcia oraz powstawanie gazów

  • Popijanie wodą – znacznie redukuje gromadzenie się gazów.
  • Picie naparu imbirowego lub żucie plasterka imbiru – to bardzo skuteczna i najczęściej stosowana metoda.
  • Wypicie naparu z mięty, to często polecana metoda w medycynie ludowej.
  • Wypicie naparu z rumianku lub szałwii, ma działanie przeciwzapalne i redukujące gromadzenie się gazów.
  • Rozgryzanie nasion kminku, lub wypicie naparu na ich bazie. Wielu osobom znacznie pomagają, lecz nie u każdego.
  • Dodanie do potraw cynamonu.
  • Spożywanie listów świeżej bazylii. Ma podobne działanie jak mięta, względem redukcji wzdęć.
  • Spożywanie tymianku lub macierzanki lub naparów na ich bazie. Jest to bardzo zdrowy napój i często posiada skuteczne działanie na wiele problemów trawiennych.
  • Majeranek także wykazuje działania łagodzące – podobne rezultaty do mięty.

Najskuteczniejszym sposobem na wzdęcia okazuje się prewencja. Natomiast jeśli czujemy, że zaczynają nadmiernie gromadzić się gazy w naszym organizmie, warto podjąć aktywność fizyczną. Bardzo dobrą formą aktywności jest spacer. Jest to najlepsza równowaga aktywacji ciała, względem unormowania takich problemów trawiennych.

Warto jeszcze wspomnieć o produktach typowo medycznych. Wbrew pozorom, także nie rozwiązują wszystkich problemów ze wzdęciami. Jest to również forma wspomagająca – zazwyczaj nieprzynosząca spektakularnych rezultatów. Powodem tego, jest indywidualna złożona gospodarka chemiczna w organizmie różnych osób. Dlatego środki tego typu, mają tylko formę wspomagającą, a nie rozwiązującą problem (wbrew reklamom). Dodatkowo mogą mieć zbędne dodatki, oraz działania uboczne.

Warto pamiętać, że faktycznie skuteczną metodą na wzdęcia i gazy – jest prewencja i przemyślane spożywanie pokarmów. Następnie aktywność fizyczna. Dopiero w ostateczności szukanie pomocy w rozwiazywaniu, już „nagromadzonego” problemu. Wtedy można zastosować, aktywność fizyczną – wspomaganą opisanymi naparami. To zdecydowanie powinno pomóc, rozwiązać ten kłopotliwy problem.  Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodatkowe źródła informacji:

  1. Jak skutecznie pozbyć się wzdęć i gazów? [amol.pl] [dostęp 20/01/2024].
  2. 4 najlepsze sposoby na wzdęcia – zobacz, jak wyleczyć się z wzdęć [aniaradzi.pl] [dostęp 20/01/2024].
  3. 12 domowych sposobów na wzdęcia – Praktyczne i Skuteczne [zielares.pl] [dostęp 20/01/2024].
  4. Gazy i wzdęcia – poznaj 6 domowych sposobów na te uciążliwe dolegliwości [krokdozdrowia.com] [dostęp 20/01/2024].
  5. Domowe sposoby na wzdęcia [wylecz.to] [dostęp 20/01/2024].
  6. Skuteczne sposoby na wzdęcia [poradnikzdrowie.pl] [dostęp 20/01/2024].
  7. Jak wypuścić gazy z jelit: 4 sposoby na pozbycie się wzdęć [colonc.pl] [dostęp 20/01/2024].
  8. Domowe sposoby na wzdęcia. Jaką dietę stosować? [gemini.pl] autor mgr Wiktoria Siołek [dostęp 20/01/2024].
  9. Wzdęcia – czym są, co je powoduje, kiedy zgłosić się do lekarza i jakie są domowe sposoby na wzdęcia brzucha? [mp.pl] [dostęp 20/01/2024].
  10. Sposoby na wzdęcia [zdrowegeny.pl] od strony medycznej [dostęp 20/01/2024].

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *