Rakietka do Tenisa Stołowego składana czy gotowa – co wybrać

Każda osoba grająca w tenisa stołowego z czasem staje przed wyborem co do doboru rakietki. Na początku zawsze powstaje dylemat – czy wybrać rakietkę z gotowego zestawu czy złożyć ją samemu z poszczególnych elementów.

Rakietki gotowe do tenisa stołowego charakteryzują się tym, że nabywa się już cały zestaw bez konieczności samodzielnego dobierania osobno deski, okładzin a następnie ich wycinania i klejenia wraz z tasiemką zabezpieczającą brzegi boczne rakietki.

Rakietka składana czy gotowaZestaw gotowy jest także często znacznie tańszy niż składana rakietka, o ile patrzy się na nie pośrednio – czyli sama cena a nie faktyczne możliwości sprzętu względem ceny.

Rakietki jakie nabywa się już złożone nie mają niestety takich osiągów jak osobne komponenty. Tak zwane gotowce bez względu na ich cenę (nawet kilka set złotych) i tak mają słabsze osiągi niż poszczególne osobne elementy. Gotowe zestawy zawsze cierpią na niedobory szybkości oraz rotacji, także większość desek jest robiona bez specjalnych technologii i badań nad ich osiągami.

Należy pamiętać – że w rzeczywistości każdy osobny komponent rakietki ma swoje własne parametry czyli zarówno deska, jak i okładzina mają osobne przedziałki względem szybkości oraz kontroli (mimo że to czynnik umowny) oraz możliwości nadawania rotacji.

W gotowych jest opis producencki traktujący całościowo zestaw – problem w tym. że nawet opis mówiący o prędkości 10/10 stanowi zawsze realne nie więcej niż 6/10 względem osobnych komponentów. Składając samemu rakietkę można dobrać wszystkie jej komponenty dopasowane do własnego stylu gry i ogólnych upodobań.

Rakietki jakie samemu składamy mogą mieć dowolną deskę – są dosłownie tysiące różnych – zarówno pod względem wizualnym jak i typem rączek, długością uchwytów, wymiarami blatów, twardością, sprężystością, grubością, wagą, szybkością, kontrolą oraz systemem budowy.

Także okładziny w składaniu indywidualnym to bardzo szerokie pole wyboru – zarówno pod względem grubości podkładu, twardości, prędkości, rotacji, kontroli oraz wagi a również samego typu okładziny czy ma być gładka, klejąca, czopy – jakie ponownie dzielą się na kilka rodzajów czy anty-topspiny.

Najprościej podsumowując – jaką rakietkę wybrać zestaw gotowy czy złożyć ją samemu, można to ująć w ten sposób: składane samodzielnie niekoniecznie są droższe – nawet tanie komponenty i tak będą lepsze niż drogie rakietki zestawów gotowych.

Jakość gry złożonym zastawem jest zupełnie inna niż gotowcami z racji na ich znacznie większe osiągi oraz możliwości.

Jeśli dysponuje się bardzo mały, budżetem i gra tylko rekreacyjnie bez nastawienia na rozwój w tym sporcie to w zupełności wystarczy rakietka w granicach 50 – 100 zł (przykład Atemi 2000, Spokey Loop).

Natomiast jeśli chce się grać na wyższym poziomie i móc zagrywać bardziej złożone elementy to wypadało by ją założyć – można to zrobić także w granicach 60 – 150 zł.

Należy pamiętać, że osoba grająca w ataku powinna wybrać szybki zestaw a ta co gra wszechstronnie coś umiarkowanego – w przypadku zestawów gotowych należy bez względu na styl gry zawsze wybrać jak najszybszy zestaw, gdyż ich realna szybkość i tak jest niska bez względu na to co pisze ich producent i jak je ocenia.

Warto podkreślić, że rakietki jakie można złożyć samemu są zdecydowanie lepsze w możliwościach zarówno osiągów jak i doboru komponentów. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

Miałem wiele rakietek gotowych i składanych. Nigdy gotowe nie były nawet w połowie tak dobre jak składane. Składana to nie tylko wielokrotnie większe osiągi w szybkości czy choćby rotacji. To także całkowicie kierunkowe dopasowanie do gracza. 

Do gry amatorskiej, gdzie nie staramy się poprawiać swoich osiągów mogą być gotowe. Jeśli chcemy się rozwijać w tenisie stołowym i poprawiać swoje wyniki, to rakietka musi być składana. Na to nie ma innej drogi.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *